در دنیای امروز با عنایت به توسعه فعالیت های تجاری، هر شرکت که به صورت تجاری و صنعتی می باشد تلاش می نماید تا بتواند  کالا و یا خدمات خود را در داخل و یا  خارج از کشور،  پر آوازه و نامدار نماید و به بتواند به مشتریان معرفی نماید . عملکرد شناساندن و به وجود آوردن هویت جهت کالاها و یا خدمات، از روش های متفاوتی از جمله  تعیین یا معین نمودن یک اسم تجاری، نشانه و علامت های خاص ، انتخاب نمودن  چندین رنگ بر روی یک  بسته بندی، شکل لفافه و یا حتی بو و عطر تعیین شده انجام می شود.

علامت های تجاری و صنعتی به منزلت و جایگاه  پوشش دهنده و اسم عام کلیه این علامت ها، شکل ها ، رنگ ها و روند و روال بسته بندی و غیره، تنها وسیله اقتصادی و حقوقی می باشد  که این توانایی را دارد که  هم در عرصه  داخلی و هم در عرصه  جهانی ، مسئولیت شناساندن و معرفی نمودن کالا و خدمات را برتعهد و تقبل گیرد. 

در انتخاب نام برند لوازم خانگی به چه مواردی باید توجه داشت ؟

در نخست الزامی و ضروری می باشد که به منظور انتخاب نمودن نام برند چندین نکته مهم را در نظر داشته باشید. نخست این مبحث که اسم های  معروف و پر آوازه را نمی توان ثبت نمود.در صورتی که نام انتخاب شده  با نام برند دیگری بیشتر از 50% مشابهت داشته باشد هم قابلیت به ثبت رسیدن را ندارد.

شایان ذکر است که این وضعیت در طبقه هایی که به لوازم خانگی، سلولزی ، ایمنی ، آرایشی و بهداشتی  مربوط می شود بیشتر مشاهده و به وقوع می پیوندد. البته ای�� تنها  کافی نمی باشد  که نام یا علامت شما در گذشته به  ثبت نرسیده  باشد بلکه بایستی هیچ گونه  نام  و یا علامت شبیهی هم  با اسم و  یا علامت شما به ثبت نرسیده باشد. همسانی هایی به صورت مشابه ، شکلی، آوایی و عرفی موجب این امر  خواهد شد که تقاضای  ثبت علامت یا نام مورد نظر شما به وسیله  موسسه ثبت اسناد مردود گردد  و شما مجبور به این امر خواهید شد که  بعد از گذشتن و سپری نمودن   60 روز،  به طور دوباره  نام یا علامت دیگری را به منظور  ثبت دریافت نمایید. 

استعمال نمودن  از نام های  جغرافیایی نمونه ای از ممنوعیت ها  در رابطه با ثبت برند  می باشد. به همین دلیل، به منظور  جلوگیری ازمردود شدن  نام، این امکان فراهم شده است تا بتوان  از اسم های  مرکب و اسامی که چند سیلابی می باشند  به منظور  ثبت برند در طبقه ای که  شلوغ می باشد استعمال نمود.هنگامی که می خواهید برندی را به ثبت برسانید اگر دربردارنده ی  لوگو هم  باشد، بهتر است از ایده های ساده و قابل درک و  فهم و ماهرانه و در عین حال زیبا استعمال نمایید.  ثبت برند به صورت حقیقی و حقوقی انجام می شود و شما قادر می باشید از یک برند هم نام فارسی و هم نام لاتین آن را به ثبت برسانید.

به منظور انتخاب نمودن نام برند بایستی حتما  شئونات اسلامی را مد نظر قرار داد اگر برخلاف این رفتار نمایید با رد در خواست روبرو می شوید.در صورتی که برند شما به ثبت رسیده باشد اما به صورت تقلبی  مشابه  یکی از برندهای معروف و پرآوازه  باشد، این مبحث از جانب مالکان برند قابل شناسایی می باشد و در صورتی که به ثبت هم رسیده باشد ، قابل باطل شدن و یا  عودت  دارند. 

در ضمن، واژه های عام  قابلیت به ثبت رسیدن را  برای برند ندارند زیرا  با ثبت  رساندن برند واژه ها شخصی سازی می گردند . به موجب همین امر  واژه های عام قابلیت شخصی سازی را  ندارند . به عنوان مثال  جاروبرقی واژه ای عام می باشد .

شرایط ثبت برند لوازم خانگی

در کلیه  رشته های  فعالیت های  مختلف با کالاهای گوناگون  در حوزه  های بازرگانی، تولیدی و خدمات ثبت برند  قابلیت دریافت را دارد تا بتواند   به صورت  مستقیم بر روی کالای قابل نمود  اعتبار ببخشد و اختصاصی و حمایت دولت را در همراهی و پشتیبانی از مالک  برند را  به همراه داشته باشد. البته به ثبت رساندن  برند، متضمن رعایت شرایطی خواهد بود  که در ذیل به ارزیابی و  بررسی این شرایط  خواهیم پرداخت :

علامت تجاری بایستی به صورت نوین ، خلاقانه  و قابلیت  انتقال را داشته باشد  و منحرف کننده نباشد. تشریح آن که علامتی که به منظور استعمال بر روی محصولی که به منظور ثبت ارائه می گردد، از نظر شکلی بایستی  جدید باشد و قدمت  ثبت و استفاده به وسیله  دیگران را نداشته باشد. لازم به  ذکر است که با عنایت  به جدول طبقه بندی کالا، در صورتی که  جهت گونه ای از  کالای مشخص علامتی از طبقه ای خاص استعمال گردد، شخص دیگری که بعد  از انتخاب نمودن علامت ذکر شده  خواستار این باشد که برای کالای خود از نوع شبیه  از طبقه ذکر شده  و از همان علامت قبلی استعمال نماید ، با منع  استعمال  و ثبت علامت روبرو خواهد شد.

در حقیقت ، علاوه بر این که علامت تجاری نبایستی  با دیگر  علامت های  تجاری متمایز  و متفاوت  باشد و با نوع و جنس کالا هم  ارتباطی فشرده داشته باشد و نشان دهد، بلکه بایستی  همراه  با ابداع  و نوآوری طراحی و تنظیم شود و از اسم های عام و منحرف  کننده در علامت استعمال نگردد، به عنوان کلمه " شکر " را که عام و ویژه کالا و جنس خاص است این قابلیت را ندارد تا به عنوان علامت تجاری به ثبت برسد.

گروه وکلای آراکس دارای دپارتمان باتجربه و مجرب در زمینه ثبت برند 

مدارک لازم جهت ثبت برند لوازم برقی

شخص حقیقی:

 1. رونوشت شناسنامه شخص درخواست کننده.
 2. رونوشت کارت ملی شخص درخواست کننده.
 3. رونوشت کارت بازرگانی (چنانچه که از حروف غیرفارسی استعمال  شده باشد.)
 4. رونوشت  مجوز فعالیت (جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیتی که از اداره های نظارتی و حاکمیتی دولتی صادر شده باشد.)
 5. نمونه ای از علامت تجاری در ابعاد  10 در 10 سانتی متر.

شخص حقوقی:

 1. رونوشت شناسنامه مدیر عامل شرکت.
 2. رونوشت کارت ملی مدیر عامل شرکت.
 3. رونوشت روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت(از آخرین تغییرات شرکت نبایستی  بیشتر از دو سال سپری شده باشد. )
 4. رونوشت مجوز فعالیت (جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیتی که از سازمان های نظارتی و حاکمیتی دولتی صادر شده باشد.)
 5. رونوشت کارت بازرگانی (هنگامی که  از حروف غیرفارسی  استعمال شده باشد.)
 6. یک نمونه از علامت مورد درخواست(در ابعاد  10 در10 سانتی متر)

نکته: چنانچه  در تصویر علامت یا اسم  مورد نظر شما به منظور  ثبت کلمه یا حروف غیرفارسی  استعمال نگردیده باشد ،ارائه ی کارت بازرگانی الزامی و ضروری  نخواهد بود. 

مراحل ثبت برند لوازم خانگی

جهت ثبت برند لوازم خانگی ابتدا بعد از آماده کردن مدارک مربوطه باید در اداره ثبت مالکیت صنعتی اقدامات لازم را انجام دهید جهت مطالعه بیشتر در زمینه مراحل ثبت برند می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید.

مدت زمان  اعتبار حمایت از علامت تجاری،10 سال از تاریخ ثبت اظهارنامه در موسسه  مالکیت های صنعتی می باشد که هر 10 سال قابلیت تمدید شدن را دارد و در صورتی که طی مدت  10 سال تمدید نشود و 6 ماه از تاریخ اعتبار سپری شده باشد مالک  تصدیق نامه بایستی  به منظور  ثبت نام و علامت تجاری خود مجددا مبادرت کند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس برای راحتی شما مشتریان عزیز راه اندازی گردید.

آخرین نظرات کاربران

 • علی رسولی

  با سپاس فراوان از ثبت برند اینجانب.

 • سعید تقی زاده

  ممنون بخاطر پیگیری خوب پرسنل آراکس. 

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج