انتخاب و ثبت برند تابع شرایط خاصی می باشد.به سبب قانون ثبت علامت و اختراعات برند می بایست جدید، ابتکاری بوده و گمراه کننده نباشد.

مقصود از جدید بودن برند این می باشد که برند مورد استفاده بر روی محصول که برای ثبت ارائه می شود،از حیث شکلی بایستی جدید بوده و سابقه ثبت و استعمال توسط دیگران را نداشته باشد.

شایان ذکر است که با عنایت به جدول طبقه بندی کالا در صورتی که به منظور نوعی کالای مشخص برندی از طبقه ای خاص استعمال گردد شخص دیگری که بعد از انتخاب برند ذکر شده بخواهد به منظور کالای خود از نوع مشابه از طبقه ذکر شده و از همان برند قبلی استعمال نماید با ممنوعیت استعمال و ثبت برند روبرو خواهد شد.

در دنیای امروز انتخاب نمودن برند بسیار دشوارتر و سخت تر از گذشته گردیده است زیرا گنجایش برندهایی که در اداره مالکیت صنعتی ثبت گردیده است در دهه های اخیر به صورت چشمگیری افزیش یافته است.در صورتی که برندی در گذشته به ثبت رسیده باشد دیگر قابلیت به ثبت رسیدن را ندارد.به همین منظور برای پیشگیری از رد برند پیشنهادی قبل از ثبت بایستی از برند مورد نظر استعلام نمود.

روش استعلام برند

به منظورکسب اطمینان از عدم ثبت نام قبلی برند پیشنهادی خود می توانید به پایگاه اینترنتی ذیل مراجعه فرمایید.

* پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir

این سامانه از معتبرترین و مهم ترین  روش ها به منظور استعلام برند می باشد.در این روش به منظور استعلام برند مورد نظر،پس از ورود به سامانه ی فوق به قسمت آگهی های قانونی مراجعه کنید و با انتخاب علامت تجاری به عنوان نوع آگهی،قید نام و تکمیل سایر اطلاعات خواسته شده بر روی گزینه ی جستجو کلیک نمایید.

با استعلام برند قبل از ثبت می توان از کلیه برندهایی که در 45 طبقه کاری ثبت شده اند با خبر شد.در بعضی از مواقع این امکان وجود دارد که یک برند را مختص کالا و یا خدماتی خاص بدانیم و بخواهیم از همان نام در کالا یا خدماتی دیگر استعمال نماییم بنابراین با استعلام برند قبل از ثبت، از ثبت آن برند در طبقه های دیگر هم مطلع می شویم و نیازی نیست که به منظور آن اظهارنامه دیگری را تنظیم نماییم.

نکات مهم انتخاب برند

در انتخاب  نمودن نام برند بایستی به نکاتی که در ذیل ذکر شده اند توجه نمایید:

 _ابتکاری بودن برند

از خصوصیات برند ابداعی بودن آن می باشد،یعنی برند بایستی همراه با  طراحی و ظرایف شکلی باشد.اگر برند ساده باشد و با خود جنس اشتباه گرفته شود از محصولی که در بازار عرضه شده است  حمایت نمی کند و آثار خوب تجاری یک برند ابتکاری و ابداعی را در برنمی گیرد.از طرفی دیگر،ابتکاری و ابداعی بودن برند تجاری ایجاب می کند اسامی عام(مانند کلمه "خودکار") به عنوان علامت انتخاب نشود و بالاخره این که به کاربردن خطوط هندسی به شکل لوزی یا دایره و هم چنین انتخاب نمودن ارقام که نشانگر کیفیت جنس باشد،جنبه ابتکاری ندارد اما در صورتی که ارقام مورد استفاده با نوع کالا متفاوت باشد به منظور استفاده به عنوان برند،خالی از اشکال خواهد بود.

_عدم ایجاد اشتباه در نظر مشتری

برند نبایستی به صورتی  طراحی و ترسیم گردد که در نظر مشتری اشتباهی را به وجود بیاورد و او را در تشخیص و تمییز برند تجاری دیگر که مقداری با هم مشابهت دارند،دچار سردرگمی و انتخاب نادرست کنند.به عنوان مثال، در علایم مرکب این امکان وجود دارد که در اجزاء دو علامت مرکب از یک کلمه مشابه استعمال شده باشد و اجزای دیگر یکسان و مشابه نباشند،به نحوی که جزء مشترک و مشابه دو برند میان صاحبان آن ها موجبات اختلاف و دعوی را فراهم سازد.

ایجاد اشتباه در نظر مشتری گاهی ممکن است با انتخاب نام منطقه ای خاص به عنوان برند برای کالایی مشخص که در اصل بین کالا و آن منطقه ارتباطی وجود ندارد،صورت پذیرد به نحوی که مصرف کننده به تصور اینکه کالا متعلق به آن منطقه است راجع به نوع و مبدا جنس دچار اشتباه شد و در انتخاب و خرید کالا گمراه گردد.

بعد از آنکه از انتخاب برند خود مطمئن شدید باید اقدام به ثبت برند در اداره ثبت مالکیت صنعتی نمایید بدین منظور می توانید به مطالعه مراحل ثبت برند مراجعه نمایید .

جهت استعلام برند ،می توانید با کارشناسان ما در گروه وکلای آراکس تماس حاصل نمایید.

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس برای راحتی شما مشتریان عزیز راه اندازی گردید.

آخرین نظرات کاربران

 • علی رسولی

  با سپاس فراوان از ثبت برند اینجانب.

 • سعید تقی زاده

  ممنون بخاطر پیگیری خوب پرسنل آراکس. 

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج