برند چیست؟

 برند Brand یک نام تجاری است به اصطلاح حقوقی یک برند،یک نام،اصطلاح،علامت،نشان،طرح یا ترکیبی از این موارد است که جهت شناسایی کالاها و خدمات فروشندگان و وجه تمایز بین کالاها و محصولات را بین رقبا بیان می کند .

برند می تواند نماد و نشان موارد پیچیده تری هم باشد مانند: فرهنگ استفاده از محصول، ماهیت و هویت محصول، شخصیت افراد استفاده کننده از محصول و …در کشورمان و در زبان فارسی واژه برند معمولا برای کالا و محصولی با ارزش اجتماعی بالا به کار می رود.

استعلام برند قبل از ثبت

در مراحل ثبت برند باید به نکاتی توجه کرد قبل از ثبت اظهارنامه استعلام گیری یک امر ضروری است و الزامی است رعایت شود به دلایلی فواید استعلام گیری در ذیل اشاره می شود:

 1. از علامت ها و برند های ثبت شده در ایران و خارج از کشور اطلاع می یابید . اطلاع از این برندهای ثبت شده باعث می شود خلاقیت جدید
 2. تر ابتکاری نو پیدا کنید .
 3. اطلاع از علامت و برند های ثبت شده و از تکراری بودن این برند جلوگیری به عمل می آید می توان گفت اگر علامت تکراری به ثبت برسد اظها رنامه ثبت برند رد می شود .
 4. صرفه جویی در وقت و هزینه های ثبت برند.

با استعلام برند قبل از ثبت می توان از تمامی برندهای ثبت شده در 45 طبقه کاری مطلع شد.در برخی مواقع ممکن است یک برند را مختص کالا و یا خدماتی خاص بدانیم و بخواهیم از همان نام در کالا یا خدماتی دیگر استفاده کنیم. لذا با استعلام برند قبل از ثبت،از ثبت آن برند در طبقات دیگر نیز مطلع می شویم و نیازی نمی باشد که برای آن اظهارنامه ای دیگر تنظیم کنیم.

نکات مهم برای انتخاب برند مناسب

1.از موارد مهم و ویژگی های یک برند :ابتکاری و خلاقیت نوین آن است .

این برند در سادگی و عدم تشابه آن با برندهای دیگر الزاما باید دارای طراحی و ظرافت زیبا و خاص باشد . از مواردی از قبیل کلمات عامیانه ، اشکال هندسی و اعداد در طراحی باید بپرهیزید زیرا هر چه سخت تر باشد در ذهن مصرف کننده ماندگار نیست و خلاقیتی محسوب نمی شود .

2.باید توجه کرد برند ثبت شده موجب گمراه شدن مصرف کننده و اشتباه آن نشود ،که نتواند تفاوت بین محصول مورد نظر خود را با دیگر محصولات بفهمد و دچار سردرگمی شود . به بیان دیگر ایجاد اشتباه در نظر مشتری موجب گمراه شدن وی در انتخاب و خرید کالا گردد.

3.در برند باید از علائم بیانی و قابل نوشتن استفاده کرد زیرا مزیت بزرگ آن ها، مشترک بودن با حروف الفبا می باشد.

4.استفاده از حروف اختصاری برای نشان دادن نام طولانی شرکت، سازمان یا موسسه ای پس از ثبت شرکت ، به گونه ای باید باشد که حروف اول کلمات ترکیب شده آن سازمان کنار هم قرار بگیرد و یک کلمه را به وجود آورد.

نحوه استعلام برند قبل از ثبت

جهت جلوگیری از برند های تکراری ثبت شود و اطمینان خاطر از عدم سابقه ثبت برند انتخابی خود می توان به یکی از مراحل ذیل مراجعه کرد :

اولین روش استعلام از روزنامه رسمی کشور می باشد . 

یکی از پرکاربردترین و بروزترین سایت می باشد و در قسمت جستجو این سایت برند مورد نظر را وارد کرده در صورت وجود سابقه ثبت نتایج بررسی اعلام خواهد شد.

دومین روش استعلام از سامانه اداره مالکیت صنعتی می باشد .

بعد از وارد شدن در این سایت به قسمت جستجو وارد شده و برند انتخابی خود و طبقه مورد نظر را وارد می کنید .گزینه جستجو را وارد می نماییم . در صورت وجود سابقه ثبت رویت می شود در غیر این صورت نمایان نمی شود .

مراحل ثبت برند

فرایند ثبت برند ازابتدا تا انتها به صورت گام توضیح خواهیم داد :

جهت شناخته شدن و معرفی بهتر محصول و کالاهای خود این است که برند خود را ثبت کرده و حق استعمال انحصاری آن را بدست بیاورید .برندی انتخاب کنید که در ذهن مصرف کننده ماندگار باشد و با ایجاد رقابت در بین کالاها و محصولات و هم چنین وجه تمایز بین محصولات و کالای رقبا را ایجاد کند مهمترین اقدام باید از برند انتخابی خود استعلام سابقه ثبت گرفته شود .

قدم اول : استعلام آنلاین برند

برای پیشگیری ار عدم ثبت به علت تشابه و یا تکراری بو��ن برند ابتدا با��د استعلام آنلاین انجام دهید تا از ثبت یا عدم ثبت برندتان اطمینان حاصل نمایید.

توجه: برند مورد نظر شما امکان دارد در طبقه و حوزه کاری دیگری ثبت شده باشد پس میتوان آن را در طبقه کاری شما به ثبت رساند.

قدم دوم : بررسی مدارک مورد نیاز برای ثبت برند 

از آن جهت که برند ها متفاوت می باشند مدارک مورد نیاز آن ها نیز متفاوت است. یعنی مدارک اشخاص حقیقی و حقوقی شرکت ها متفاوت می باشد . برای برند لاتین کارت بازرگانی لازم می باشد، اگر برند حقوقی باشد و به نام شرکت به ثبت برسد مدارک کامل شرکت احتیاج است، همچین جواز فعالیت شما در زمینه کاریات و مدارک شناسایی کامل باشد.

قدم سوم : مراجعه به سامانه ثبت برند 

بعد از مراحل استعلام برند و تکمیل مدارک قدم اخر و مهم مراجعه به سایت اداره مالکیت به آدرس   ipssaaa.ir  است که باید در آن اظهارنامه برند شامل: مشخصات حقیقی و یا حقوقی متقاضی، مشخصات برند وارد شود پذیرش نهایی گرفته شود و منتظر بمانید تا پذیش نهایی وتاییدیه انجام شود.

توجه داشته باشید این ااظهارنامه باید با دقت کامل شود تا موجب رد آن نشود شما عزیزان میتوانید برای ثبت اظهارنامه برند خود از موسسه ثبت ایلیا همیاری گرفته تا در روند ثبت برندتان با مشکلی مواجه نگردید.

پس از تایید اظهارنامه نوبت به آگهی در روزنامه رسمی میرسد که در دو نوبت انجام میشود و نوبت دوم 1 ماه پس از اگهی اول که پس از تایید اظهارنامه انجام شده چاپ میشود که با چاپ نوبت دوم مطمئن می شوید اعتراضی نسبت به برند شما وجود ندارد با پیگیری حضوری و اداری گواهی 10 ساله معتبر صادر می گردد که قابل تمدید می باشد.

مزایای ثبت برند

 1. ثبت برند،تضمین می‌کند که مشتریان می‌توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند.
 2. ثبت برند،شرکت‌ها را قادر می‌سازد محصولات‌شان را از یکدیگر متمایز سازند.
 3. ثبت برند،ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ها هستند.
 4. با ثبت برند،اجازه استفاده از  آن ها به اشخاص ثالث داده می‌شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشند.
 5. ثبت برند،جزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی هستند.
 6. ثبت برند،ممکن است دارائی ازرشمند کسب و کار باشند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند

شخص حقیقی

 1. ارائه رونوشت شناسنامه.
 2. ارائه رونوشت کارت ملی
 3. ارائه رونوشت کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد.)
 4. ارائه رونوشت مجوز فعالیت جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی.

شخص حقوقی

 1. ارائه رونوشت شناسنامه.
 2. ارائه رونوشت کارت ملی.
 3. ارائه رونوشت روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت،از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد.
 4. ارائه رونوشت مجوز فعالیت جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی.
 5. ارائه کارت بازرگانی در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد.

خاطر نشان می شویم که گروه وکلای آراکس آماده ارائه خدمات به متقاضیان ثبت برند می باشد،لذا در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با گروه وکلای آراکس تماس بگیرید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس برای راحتی شما مشتریان عزیز راه اندازی گردید.

آخرین نظرات کاربران

 • علی رسولی

  با سپاس فراوان از ثبت برند اینجانب.

 • سعید تقی زاده

  ممنون بخاطر پیگیری خوب پرسنل آراکس. 

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج