اگر پیش از این برخوردی با تهیه اسامی خاص برای برند داشته باشید، حتما اطلاع دارید که این روند می تواند خسته کننده باشد. اولین مشکلی که با آن برخورد می کنید این است که بهترین نام دامنه ها از سال ها پیش گرفته شده اند. و یا اینکه اگر بخواهید با نامی شبیه به یک نام انگلیسی شرکت خود را ثبت کنید باید ده ها هزار دلار برای ادعای حضور وب سایت خود هزینه کنید و پس از این امکان خواهید داشت تا برای نامگذاری برند خود اقدام کنید.

این موارد می‌تواند مشکلات بالقوه برای شما ایجاد کند. خوشبختانه اداره ثبت محدودیت هایی برای نامگذاری در نظر گرفته است که با آگاهی از این محدودیت ها هنگام ثبت برند سریال شما میتوانید از فرصتهای پنهان استفاده کنید. شاید پرکاربرد ترین راهکار شروع از اصول اولیه باشد: تمرکز بر روی روانشناسی انسان. در ادامه متن سعی می کنیم راهکارهایی برای پیدا کردن اسامی خاص برای برند و علامت تجاری بیان کنیم.

گروه وکلای آراکس دارای دپارتمان تخصصی در زمینه ثبت برند

چگونه اسم خاص برای برند خود انتخاب کنیم

نمادها و نشانه ها دارای قدرت هستند به آنها توجه کنید.

نشانه ها و علائم وجود دارند که حس مثبت الهام‌بخش و عامل تجربیاتی هستند که مورد علاقه و خاطره انگیز برای جمعی از افراد هستند که با استفاده از آنها می توان این حس مشترک را نمود داد. دانشمند روانشناسی بهنام ویلانینور رامامجاندار در سال ۲۰۱۳ مطالعه دقیقی روی ارتباط بین بخشی از قسمتهای مغز با یک سری نشانه ها انجام داده و انتشار داد. او به این نتیجه رسید که نشانه ها و علامت ها می توانند یک نماد تصویری باشند و افراد از طریق رنگ ها یابو ها ممکن است صداها را بخاطر بیاورند. یعنی احساسات انسان یک مجموعه پیوسته را تشکیل می‌دهد.

با استفاده از این تحقیق می‌شود به این نتیجه رسید که برای انتخاب اسامی برند خاص می توان بر روی کلمات مثبت روزمره تمرکز کرد. کتابخانه‌ای برای اسامی برند وجود دارد که در آنها شما می توانید نام شرکت جدید خود را به راحتی انتخاب کنید اما این اسامی خاص شما نیستند. مایکل رادر بیان می‌کند که بهتر است بر روی واژه هایی که تجربیات حسی خاصی دارند تمرکز کنید. برای مثال: دل انگیز بودن، توانایی، احساس مثبت، قدرت از جمله مواردی است که باید در نظر گرفته شود. نکته دیگر این است که می توانید بر روی کلماتی که در کلاس های آموزشی و یا دوران مدرسه یاد گرفته اید تمرکز کنید، چون تعداد زیادی از ما با آنها حس و خاطره مشترک داریم. تفکر و احساس منحصر به یک واژه را به یاد بیاورید.

برای پیدا کردن مفاهیم می توانید از تکنیک های ذهنی استفاده کنید.

اسامی خاص برند یک تصمیم گیری محرمانه و به یاد ماندنی است. اگر در پروسه انتخاب اسم برند شرکت خود هستید باید تمرکز کافی داشته و در مورد احساساتی که می‌خواهید با مشتری و یا هدف شرکت خود به اشتراک بگذارید تفکر کنید تا بتوانید آنها را تحت تاثیر قرار دهید. یک نقشه ذهنی از مفاهیم مربوط به کسب و کاری که به آن وارد می شوید ایجاد کنید. توصیفات تجربیات احساسات کلمات یا اسامی خاص برند مربوط به این حیطه کاری را بشناسید. حتماً یک تصویر کلی از شرکت خود در ذهن خودتان ایجاد کنید. مانند بازی‌های ضمنی یادگیری تصورات و تصاویر بیشتری را به این تصویر کلی بیافزایید و آن را گسترش دهید. این روش به شما کمک می کند مواردی را که تا به حال در نظر نداشته اید به تصویر اضافه کنید.

مفاهیم جدید، ارتباطات زبانی و ادراک افراد از این مفهوم را در نظر داشته باشید. انتخاب اسم خاص برای یک برند مانند او یک مفهوم است که با تعداد زیادی اسامی ارتباط دارد. یک مفهوم بصری ایجاد کنید که با شنیدن آن نام مشتریان شما بتوانند آن را به خاطر بیاورند. اینکه چه تصمیمی میگیرید یا چه روابطی پیدا میکنید مهم نیست، همواره همه ایده های خود را به چالش چند باره بکشید.

اگر هیچ شناختی برای ایجاد نام یک برند نداشته باشید انتخاب یک نام می‌تواند معضل بزرگی باشد. و بهترین راه حل مقابله با آن تفکر و تمرکز شماست. ممکن است راه حل های مختلفی وجود داشته باشد ولی بهترین نام برای برند تان را فقط خود شما با تمرکز بر روی مشتری میتوانید به وجود بیاورید.

مزایای ثبت برند

 1. ثبت برند ضمانت می‌کند که مشتریان می‌توانند محصولات خود را از یکدیگر تشخیص دهند.
 2. ثبت برند شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا بتوانند محصولات‌شان را از یکدیگر متفاوت نمایند.
 3. ثبت برند ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ها می باشند.
 4. با ثبت برند اجازه استفاده از  آن ها به اشخاص ثالث داده می‌شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشند.
 5.  ثبت برندجزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی می باشند.
 6. این امکان وجود دارد که ثبت برند دارائی ازرشمند کسب و کار باشند.
 7. ثبت برند شرکت‌ها را تشویق می‌کنند تا در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه‌گذاری کنند.
 8. این امکان وجود دارد که ثبت برند برای دریافت وام مفید باشند.

مدارک لازم برای ثبت برند

الف ) مدارک مورد نیاز ثبت برند برای اشخاص حقوقی

اصل و رونوشت از آگهی تاسیس ، هر نوع تغییرات مانند تغییر نام ، آدرس و تغییر مدیر عامل و همچنین روزنامه تاسیس به همراه درج تغییرات.
اصل و رونوشت از مجوز های شرکت شامل پروانه بهره برداری و جواز تاسیس.

تبصره : چنانچه مجوزی به نام شرکت وجود ندارد و شرکت رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل به صورت شخصی داشته باشند برای ثبت قابل قبول می باشد .

اصل و رونوشت کارت بازرگانی بنام شرکت و مدیر عامل شرکت.
اصل و رونوشت مدارک هویتی از جمله شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت.
ارائه یک نمونه از علامت تجاری مورد تقاضا در ابعاد 10*10 سانتی متر.
مهر شرکت. 

ب ) مدارک مورد نیاز ثبت برند برای اشخاص حقیقی

 1. اصل و رونوشت مدارک شناسایی از جمله  شناسنامه و کارت ملی متقاضی.
 2. اصل و رونوشت جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت.
 3. اصل و رونوشت کارت بازرگانی به نام متقاضی.
 4. یک نمونه از علامت تجاری مورد درخواست در ابعاد 10*10 سانتی متر.

مراحل ثبت برند

در جهت کسب اطلاعات درباره مراحل ثبت برند می توانید با گروه وکلای آراکس تماس بگیرید و از تجربیات مشاوران و کارشناسان ما بهره مند شوید.

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس برای راحتی شما مشتریان عزیز راه اندازی گردید.

آخرین نظرات کاربران

 • علی رسولی

  با سپاس فراوان از ثبت برند اینجانب.

 • سعید تقی زاده

  ممنون بخاطر پیگیری خوب پرسنل آراکس. 

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج