برند و نماد علامت تجاری است جهت تمایز و معرفی کالاها و یا محصولات تولیدی و یا خدمات ارائه شده که توسط اشخاص حقیقی و یا حقوقی می توان گفت نهاد ها و یا موسسات و یا شرکت ها نام گذاری می شود .  

مزایای ثبت برند

 1. ثبت برند ضمانت می کند که مشتریان قادر می باشند محصولات خود را از یکدیگر متمایز کنند.
 2. ثبت برند شرکت ها را توانمند می نماید تا محصولات و خدمات خود را از یکدیگر متفاوت کنند.
 3. ثبت برند وسیله ی بازاریابی و وسیله ای برای معروف شدن شرکت ها محسوب می شوند.
 4.  با ثبت برند اجازه ی استفاده از آن ها به اشخاص ثالث داده می شود و منبع و منشا مستقیم درآمد از محل حق امتیازها هستند.
 5. ثبت برند جزء مهم و ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی می باشند.
 6. این امکان وجود دارد که ثبت برند سرمایه و دارایی باارزش کسب و کار باشند.
 7.  ثبت برند شرکت ها را تشویق می نماید تا در محافظت یا بهتر شدن کیفیت محصولات و خدمات سرمایه گذاری نمایند.
 8. این امکان وجود دارد که ثبت برند جهت اخذ وام سودمند باشند.
 9. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به کارشناسان ثبتی آراکس در زمینه ثبت برند تماس بگیرید 

مدارک لازم جهت تقاضای ثبت برند

قبل از اقدام به ثبت باید تئجه کرد که برند را می توان به دو صورت حقیقی و یا حقوقی به ثبت رساند . تنها تفاو�� آن برند حقیقی و حقوقی می باشد .

در تهیه مدارک باید دقت کرد که کلیه مدارک برای اشخاص حقیقی باید بنام خود شخص و مرتبط به طبقه و فعالیت مورد نظر باشد و برای ارائه مدارک حقوقی الزامی است تمامی مدارک بنام شخصیت حقوقی و یا شرکت باشد .لطفا مدارک قبل از اقدام به ثبت تهیه و اسکن نمایید.

مدارک اشخاص حقوقی

 • اصل و رونوشت اسناد ثبتی شرکت به همراه آگهی تاسیس و آخرین آگهی تغییرات
 • اصل و رونوشت از مجوز فعالیت شرکت ، این مجوز ممکن است به نام مدیر عامل نیز باشد
 • اصل و رونوشت کارت بازرگانی ( در صورتی که برای ثبت برند از کلمات غیر فارسی استفاده شود )
 • اصل و رونوشت مدارک شناسایی مثل شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل
 • نمونه تصویری علامت تجاری مد نظر با ابعاد 10*10
 • مهرشرکت

 مدارک ثبت برند به نام اشخاص حقیقی

 • اصل و کپی مدارک هویتی مثل شناسنامه و کارت ملی
 • اصل و کپی مجوز فعالیت مرتبط با زمینه تولید و خدمات
 • اصل و کپی کارت بازرگانی جهت برند هایی که از حروف لاتین استفاده شود
 • نمونه نشان تجاری در ابعاد 10*10

شرایط ثبت برند

قابل ذکر است، اسم یا عنوانی که ماهیت یا طریقه ی استفاده از آن بر خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه  باشد و یا موجبات فریب  عامه مردم را فراهم کند، نمی تواند به عنوان یک نام تجاری به کار رود و غیر قانونی تلقی می گردد.

علاوه براین موارد، هر گاه خواهان ثابت کند که مالک علامت ثبت شده از آن به تنهایی و یا بر خلاف ضوابط مندرج در قانون استفاده کرده و یا اجازه ی استفاده از علامت جمعی را غیر قانونی صادر نموده یا به نحوی از علامت جمعی استفاده کند یا اجازه ی استفاده از آن را بدهد که موجب فریب مراکز تجاری یا عمومی نسبت به مبدا و یا هر خصوصیت مشترک دیگر کالا و خدمات مربوط گردد، دادگاه علامت جمعی را لغو و باطل اعلام  می کند.

هر چند در برخی از کشور ها همه چیز به عنوان برند و یا علامت تجاری به ثبت می رسد مانند بو، رنگ، صدا و ... ولی در بسیاری از کشور ها از جمله ایران برند باید محسوس و قابل تشخیص عینی باشد.

این برند ها باید به تبعیت و یا الگو گرفته از برند و یا علامت تجاری دیگر طراحی نشده باشند و شخصیت کاملا مستقلی را ارائه نمایند. برند هایی که از سایر برند ها الگو گرفته شده باشند خواه دقیقا مشابه ان برند باشند ویا به شکلی نزدیک به برند دیگری طراحی شوند شانسی برای به ثبت رسیدن ندارند و در صورت به ثبت رسیدن هم معمولا موفق نیستند.

برند ترکیبی از خطوط و نشانه های ملموس است که می تواند با انواع رنگ ها و عکس ها و جلوه ها واشکال دوبعدی و سه بعدی و ... به شکل به نماد محسوس و منحصر به فرد ارائه و به ثبت برسد.

استفاده از همه نماد های طبیعت و شکل ها و خطوط و رنگ ها برای طراحی یک برند مجاز می باشد ولی نباید این خطوط و شکل ها باعث بر هم خوردن دیدگاه های متعارف در جامعه و برداشت نا درست از مفهوم انتزاعی برند باشد. منظور اینکه یک برند در صورت ارائه مفاهیم و دیدگاه های خارج از عرفیات و شرعیات جامعه اسلامی ما و یا در صورت استفاده از واژه ها و عبارت های نامانوس و بی ادبانه و تحریک کننده به ثبت نخواهد رسید.

برخی از علائم بصورت ملی و مذهبی و یا فرا ملی و بین المللی شناخته شده می باشند و به عنوان نماد یک کشور و یا لشکر می باشند و این نوع برند ها تنها منحصر به خود این سازمان ها و نهاد ها بوده و نباید در طراحی برند از این نماد ها استفاده شود.

البته برخی از نمادهایی هم هستند که بصورت علائم اشتراکی در برخی از اتحادیه ها و سازمان های دیگر مورد استفاده قرار می گیرند مانند انواع سازمان های تایید کننده استاندارد های ملی و کیفی که استفاده از علامت های آنها در علائم تجاری و یا بهره برداری از آنها به عنوان الگو ممنوع می باشد.

هر فرد و یا سازمانی می تواند برند و یا علائمی را به ثبت برساند و این موضوع محدودیت ندارد ولی نباید فرد دیگری مدعی ثبت این برند باشد. هر برند تنها توسط یک شخص می تواند به ثبت برسد و تنها در صورتی می توان برندی را که قبلا به نام دیگری بوده را به ثبت رساند که یا از تاریخ اعتبار آن مدت ها گذشته باشد و صاحب برند تمایلی برای تمدید اعتبار برند نداشته باشد و یا بصورت موافقتنامه و قرارداد معتبر حق استفاده از برند دریافت شده باشد و یا کلا برند از صاحب برند با شرایط مشخص خریداری شده باشد.

برند ها و علائمی که از واژه های عام در طراحی برند خود استفاده کردده باشند نیز نمی توانند برند خود را به ثبت برسانند. به عنوان مثال اسب یک واژه عام برای انواع اسب و شیرین یک واژه عام برای مزه ها محسوب می شود.

البته استفاده از کلمات توصیفی نیز برای طراحی و ثبت برند مورد توافق نخواهد بود. مثلا سبز به عنوان یک رنگ عام و توصیفی است و شیرین و یا ترش یک لفظ توصیفی برای انواع خوردنی ها می باشد.

در برخی از مواقع نیز ثبت کننده برند به گمان خود استفاده از علائمی را در نظر می گیرد که بتواند ذهن خریدار را به اشتباه وادار نماید. به این نوع علائم ، علائم گمراه کننده اطلاق می شود و ثبت اینگونه علامت ها ممنوع می باشد. مثلا با درج عکس یک گاو بر روی محصولات شیمیایی خود سعی می کند محصول را طبیعی جلوه نماید که این فریب اذهان عمومی برداشت خواهد شد و برند ثبت نمی شود.

برند باید قابلیت ایجاد تمایز و تفاوت بین محصولات یک شرکت با سایر شرکت ها را داشته باشد و دقیقا مشابه آن در ایران و یا سایر کشور های دیگر به ثبت نرسیده باشد.

برند ها باید مفاهیم درستی را انتقال بدهند و باید بتوانند خواسته صاحب برند را به شکل صحیح به جامعه بازخورد نمایند. یک برند خوب ضمن رعایت همه موارد فوق باید دیدگاه کاملا منحصر به فردی داشته باشد. به یاد داشته باشید برند هایی موفق خواهند بود که بتوانند از نماد ها و علامت هایی استفاده نمایند که نمونه ان قبلا وجود نداشته باشد زیرا مردم هم به اینگونه علامت ها توجه ویژه تر و دقیق تری دارند.

مراحل ثبت برند

در این مقاله با شرایط ثبت برند آشنا شده اید جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مراحل ثبت برند می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید .

در صورت مواجه شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان گروه وکلای آراکس در ارتباط باشید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس برای راحتی شما مشتریان عزیز راه اندازی گردید.

آخرین نظرات کاربران

 • علی رسولی

  با سپاس فراوان از ثبت برند اینجانب.

 • سعید تقی زاده

  ممنون بخاطر پیگیری خوب پرسنل آراکس. 

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج