ما در این مقاله برآنیم تا در مورد ثبت برند مواد غذایی مطالبی را به متقاضیان محترم ثبت برند مواد غذایی ارائه نماییم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ثبت برند مواد غذایی

مواد غذایی از اولین اولویت های نیاز بشر است و بازار مناسب و پرکاربردی در عرصه تجارت را دارد. لذا با ثبت برند مواد غذایی یک قدم از رقبای دیگر جلو هستیم .برای بسیاری از مردم در خرید روزمره خود، نام مواد غذایی و برند آن اهمیت ویژه ای دارد که کیفیت مطلوبی دارند زیرا سلامتی شان برایشان ارزش و اهمیت دارد. مواد غذایی تنوع بسیار زیادی دارد. این موارد شامل انواع نوشیدنی ها، دسرها، غذاهای آماده و تولیدات صنعتی مثل پفک و چیپس و ... می باشد.

بنابراین بعد از ثبت برند مواد غذایی و ثبت علامت تجاری، به دلیل رقابت زیاد در این  زمینه ، باید فعالیت ها و دسته های  برند خود را روز به روز توسعه  و گسترش داد و از استراتژی های تبلیغاتی و بازاریابی  معرفی برند تجاری استفاده مینماییم .

 مواد غذایی ارتباط دقیق و مستقیم با سلامت انسان دارد ، باید دارای برند باشند تا بتوانیم به آن اعتماد نماییم . هیچ کارخانه ای بدون برند محصولاتش را نمی تواند به ثبت برساند . .لذا شرکت های مواد غذایی باید با دریافت مجوز ثبت شرکت مواد غذایی و سپس ثبت برند، مدیران فنی شرکت که شرایط  و ضمائم قانونی را دارا  می باشد مشخص می کند

اگر می خواهید برای برند خود طرحی را ثبت کنید که دارای  علائم لاتین می باشد، باید کارت بازرگانی را نیز در مدارک خود ارائه دهید.  و در صورتی که ثبت برند در خارج از کشور می خواهید انجام دهید باید ثبت برند بین المللی برای  کالا صورت گیرد .

مزایای ثبت برند مواد غذایی

 1. ثبت برند،ضمانت کننده این می باشد که مشتریان می‌توانند محصولات را از هم تشخیص بدهند.
 2. ثبت برند،شرکت‌ها را توانمند می نماید تا محصولات‌شان را از هم متفاوت کنند.
 3. ثبت برند،وسیله بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ها می باشند.
 4. وقتی برندی به ثبت می رسد،اجازه استفاده از  آن ها به اشخاص ثالث داده می‌شود و منشا مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشند.
 5. ثبت برند،جزء ضروری و الزامی موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی هستند.
 6. این امکان وجود دارد که ثبت برند،سرمایه و دارائی باارزش کسب و کار باشند.
 7. ثبت برند،مشوق شرکت ها می باشد تا در حفظ و بهتر شدن کیفیت محصولات سرمایه‌گذاری کنند.
 8. ثبت برند، می تواند جهت اخذ وام مفید باشند.

مدارک لازم برای ثبت برند مواد غذایی

شرکت های مواد غذایی باید برای ثبت برند مواد غذایی خود ابتدا پروانه تاسیس خود را دریافت نموده باشند. پروانه تاسیس سندی  معتبراست که پس از ثبت شرکت و صدور پروانه بهره برداری شرکت  توسط  معاونت غذا و دارو دانشگاه  قابل صدور است همچنین دارای مسئول فنی با  ضمائم  بیان شده باشند . در غیر اینصورت نمی توانند برای ثبت برند اقدام کنند.

 مدارک لازم برای ثبت مواد غذایی شخص حقیقی و حقوقی به صورت زیر می باشد:

الف ) اشخاص حقوقی

 1. ارائه یک نسخه رونوشت از آگهی تاسیس ، هر نوع تغییرات مانند تغییر اسم  ، آدرس و تغییر مدیر عامل و همچنین روزنامه تاسیس به همراه  درج تغییرات.
 2. ارائه یک نسخه  رونوشت از مجوز های شرکت شامل پروانه بهره برداری و جواز تاسیس.
 3. ارائه رونوشت کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیر عامل شرکت.
 4. ارائه رونوشت شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت.
 5. ارائه یک نمونه از علامت تجاری مورد  درخواست در ابعاد 10*10 سانتی متر.
 6. مهر شرکت.
 7. ارائه وکالتنامه وکیل در صورتیکه وکیل  مراحل و فر آیند ثبت برند را دنبال کند.

 ب ) اشخاص حقیقی

 1. ارائه رونوشت شناسنامه و کارت ملی در خواست کننده.
 2. ارائه رونوشت جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت.
 3. ارائه رونوشت کارت بازرگانی به نام متقاضی.
 4. ارائه یک نمونه از علامت تجاری مورد  تقاضا در ابعاد 10*10 سانتی متر.
 5. ارائه وکالتنامه وکیل در صورتیکه وکیل مراحل ثبت برند را دنبال کند.

مراحل ثبت برند مواد غذایی

الزاما برای ثبت مواد غذایی باید موسسان شرکت اقدام نمایند . یعنی اصل شناسایی تولید کننده مواد غذایی در بازار توسط بازرسان بهداشت و همچنین  مشتری به دلیل اهمیت سلامتی مردم ضرورت ثبت برند یا علامت تجاری مواد غذایی را اثبات می نماید.

افرادی که علاقه مند هستند به فعالیت در زمینه  مواد غذایی باید پس از کسب جواز های لازم و ثبت شرکت خود قبل از شروع  هر گونه تبلیغات و بازاریابی محصولات خود با استفاده از نشان تجاری آن را به ثبت برسانند. بنابراین  اولین گام برای ثبت علامت تجاری مواد غذایی داشتن یک طرح  جنبه ی فردی و با طراحی مختص تولید کننده مواد غذایی می باشد.

طرحی که بتواند ایجاد تمایز بین محصول و محصولات دیگر نماید  و مطابق قوانین جمهوری اسلامی و  موازین شرعی باشد .

عدم رونوشت برداری و یا استفاده از ترکیبات موازی با سایر برند ها،  در صورتی که موجب گمراهی مخاطب شود  نباید استفاده کرد . ، داشتن قابلیت  شناخت محصول، عدم استفاده از برخی از حروف و نشانه ها و بسیاری از مواردی دیگر که باید در طرح برند در نظر گرفته شود.

برای اطلاع از ضمائم ثبت برند و پیگیری برند مواد غذایی خود می توانید از مشاوران کاردان و مجرب آراکس اطلاعاتی کسب نمایید.

طرحی که مورد پذیرش  باشد باید در سایت اداره مالکیت معنوی توسط خود در خواست کننده ، نماینده قانونی او و یا وکیل حقوقی شرکت ثبت نام و درخواست ثبت داده شود. این درخواست نیازمند ارائه مدارک لازم می باشد که یکی از این مدارک اظهارنامه ثبت برند مواد غذایی است  باید به درستی  تنظیم شود. مدارک باید در سایت بارگذاری شوند تا کارشناسان اداره مالکیت معنوی انها را بررسی و ایرادات را بررسی نمایند.

طرح هایی که پذیرش می شوند باید در خود اداره مالکیت معنوی تشکیل پرونده داده شود. این اداره در تهران قرار دارد و شعبه دیگری ندارد. سپس باید هزینه های ثبت برند پرداخت شود و مراحل ثبت در خود اداره به پایان برسد. آگهی اول و دوم برند با هزینه د رخواست کننده در اداره مالکیت معنوی  فراهم می شود و در روزنامه رسمی و یک روزنامه کثیرالانتشار  نشر خواهد شد که باید اصل این روزنامه ها نگهداری شود.

پس از طی این مراحل گواهینامه ثبت برند  زمان ارائه اظهارنامه و به   نام شخصی که برای اولین بار این برند را در خواست  داده صادر می شود. در صورتیکه کسی به این برند اعتراض داشته باشد باید در زمان آگهی این برند ها اقدام نماید که البته در زمان بعد از ان هم با داشتن وکیل و ادعای با مدارک لازم می تواند برای باطل نمودن حق الثبت اقدام نماید.

برند های مواد غذایی جنبه ی جهانی داشته باشد و به همین دلیل شرکت ها پس از کسب توفیقاتی غالبا به دنبال انجام صادرات و واردات و یا  ثبت برند خود در کشور های دیگر هستند. به همین دلیل داشتن نماد های  که ریشه لاتین در برند هم پیشنهاد می شود.

در صورتی که خواهان برند ریشه لاتین هستیم باید دارای کارت بازرگانی باشد. ثبت برند بصورت بین المللی با استفاده از قوانین  و مقررات بین المللی مندرج در توافقنامه  و در شرکت ثبت جهانی برند WIPO  صورت می گیرد.

برای این کار ابتدا شما ا ضرورتا باید برند را در داخل کشور خود و بر  اساس قوانین ثبت مالکیت معنوی ایران به ثبت رسانده باشید و سپس با ارسال تقاضانامه ای برند خود را بصورت جهانی به ثبت برسانید.

با ثبت برند مواد غذایی بصورت لاتین و بین المللی شهرت و اعتبار برندتان  افزایش و توسعه خواهد یافت. برند ها شناسه  کالا شما هستند و در صورت موفقیت در  شناخت برند خود فروش و توسعه  بیشتری را در شرکت به دست خواهید اورد که این کار با استفاده از  نمونه طرح قدرتمند  و جوانب گوناگون را در نظر بگیرد را شامل می شود.

هزینه ثبت برند مواد غذایی

برای هزینه ثبت برند مواد غذایی علاوه بر هزینه های واریزی باید هزینه دو روزنامه رسمی را هم پرداخت کنید.در جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید فرم مشاوره آنی رایگان را کامل کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند هم چنین می توانید با شماره تماس های 26655119-021 و 32137-026 تماس بگیرید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس برای راحتی شما مشتریان عزیز راه اندازی گردید.

آخرین نظرات کاربران

 • علی رسولی

  با سپاس فراوان از ثبت برند اینجانب.

 • سعید تقی زاده

  ممنون بخاطر پیگیری خوب پرسنل آراکس. 

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج