به  نشان یا علامتی که سبب وجه تمایز بین یک کالا با کالاهای ارائه یا تولید شده می گردد برند می گویند. در بازارهای داخلی و خارجی به دلیل جهانی شدن و رشد سریع شرکت ها وعواملی مانند ایجاد وجه تمایز بین محصولات و خدمات دیگر شرکت ها و اینکه بتوانید محصولات خاص خود را به دیگران بشناسانید و یا حتی جهت جلوگیری از سو استفاده های احتمالی از برند خود نیازمند ثبت برند هستید.

ثبت برند بین المللی

به نشان یا علامتی که سبب ایجاد وجه تفاوت میان یک کالا با کالاهای ارائه شده یا تولید شده می شود برند گفته می شود در بازارهای داخلی و خارجی به ثبت رسانیدن برند یکی از نیازهای ضروری و یکی از عوامل موفقیت محسوب می شود.در بازارهای داخلی و خارجی به دلیل بین المللی شدن و رشد سریع شرکت ها و عواملی از قبیل ایجاد تمایز میان محصولات و خدمات دیگر شرکت ها و اینکه بتوانید محصولات خاص خود را به دیگران بشناسانید و یا حتی به منظور جلوگیری از سواستفاده های احتمالی از برند خود به ثبت برند نیاز خواهید داشت.زمانی که در کشور ایران برند خود را به ثبت می رسانید می توانید جلوی سواستفاده احتمالی از کالا و خدمات خود را در برابر دیگران و اشخاص سودجو بگیرید.و در صورتی که اشخاصی از برند شما سواستفاده نماید طبق قانون و مقررات مجازات خواهند گردید. ما در این مقاله تا در خصوص ثبت برند بین المللی مطالبی را به شما عزیزان ارائه نماییم.

شرایط ثبت بین المللی برند

در کشور ایران هر برندیثبت شده این قابلیت را دارد که در سیستم مادرید ثبت گردد زیرا کشور ایران به عنوان یکی از اعضای اصلی کنوانسیون پاریس می باشد.وقتی از ثبت برند بین الملل صحبت می شود منظور این است که با پرداخت نمودن هزینه های قانونی در هر کشور به صورت جداگانه می توانید در کشورهای عضو کنوانسیون مادرید برند ذکر شده را ثبت کنید.

سیستم مادرید از کشورها و دفترهای منطقه تشکیل شده است که در حال حاضر 85 عضو را شامل می باشد.و برای انکه برند بین المللی به ثبت برسد باید از طریق دفاتر مالکیت معنوی کشورهای عضو سیستم مادرید اقدام نمود.

بعد از اینکه برند ثبت شد باید از طریق این ادارات و با استفاده از وکیل های متخصص و کارشناس گروه وکلای آراکس در خواست ثبت برند به یکی از نماینده های این سازمان ارسال گردد. 

سرپرست ثبت برند سازمان مالکیت معنوی WIPO بر پایه نظام بین المللی مادرید و عهدنامه غیر اصیل می باشد.

در نتیجه دستگاه بین المللی ثبت برند بوسیله ی تفاهم نامه ها و پیمان مادرید که ثبت برند جهانی را شامل می شود رهبری می شود.

مزایای استفاده از نظام مادرید

هر علامت تجاری براساس قانون و قوانین ثبت بین المللی علائم تجاری (نظام مادرید) و روی اوردن به مقررات داخلی  هر کشوری مورد بررسی قرار می گیرد و بعد وارد مسیر بین المللی خود می شود.

ثبت بین المللی علائم تجاری،در مرحله ابتدایی به شیوه  عمومی می باشد  که در اداره کشور مبداءشکل می گیرد..سپس به صورت خودکار و با معین نمودن کشورهای مورد نظر در عرصه بین الملل صورت می پذیرد.

از دیگر مزایای ثبت برند بین المللی

از سوی اداره مالکیت صنعتی متقاضی می تواند اظهارنامه بین المللی به وایپو ارائه کند  که در صورت علاقه داشتن می تواند از ۸۵ کشور عضو موافقتنامه و پروتکل مادرید یا تعدادی از آن ها، در خواست کند که از علامت تجاری خود حمایت کنند. این مورد تنها به یک صورت ممکن می شود و ان این است که تقاضانامه بین المللی که براساس یکی از زبان های(فرانسه،انگلیسی،یا اسپانیولی )و با پرداخت نمودن هزینه به صورت فرانک سوئیس تنظیم گردد و در فرم درخواست در کشورهای تعیین شده جهت دریافت حمایت از علامت تجاری خود اقدام کند.اگر از طرف صاحب ان در ثبت علامت مبدا تغییری مانند تغییر نام-ادرس-تمدید-مالکیت صورت پذیرد با پر کردن فرم های مرتبط و پرداخت کردن  هزینه کم تغییرات ذکر شده را در عرصه بین المللی انجام دهد. شایان ذکر است که اداره مبدا از انجام طبقه بندی کالاها و خدمات و منتشر شدن  علامت های تجاری  در روزنامه رسمی کشوربی نیاز است. زیرا ثبت بین المللی مجموعه ای از ثبتهای ملی براساس مقررات داخلی هر کشور تعیین شده است.

مدارک لازم جهت ثبت بین المللی نام وبرند تجاری

 1. نامه درخواست به منظور  ثبت بین المللی علامت خطاب به اداره ثبت علایم تجاری با قید اسامی کشورهای مورد نظرارائه شود.
 2.  معرفی نامه بر روی سربرگ شرکت همراه با امضای مدیران و اشخاصی که حق امضا دارندو با مهر شرکت برای اشخاص حقوقی و در صورتی که وکیل رسمی مراجعه کرده باشد باید وکالت نامه دادگستری را ارائه دهد.
 3. نسخه تصدیق نامه  شناسنامه و کارت ملی مدیران وافرادی که در شرکت حق امضا دارند دارندگان روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت برای اشخاص حقوقی و رونوشت  تصدیق نامه  شناسنامه و کارت ملی برای اشخاص حقیقی و در صورتی که وکیل رسمی مراجعه کرده باشد ارائه وکالت نامه دادگستری الزامی است.
 4.  در ایران ارائه اصل گواهی ثبت علامت تجاری به منظور ملاحظه و رونوشت آن جهت نگاه کردن و نگهداری  در پرونده یا ارائه رونوشت تصدیق نامه و گواهی ثبت علامت تجاری الزامیست.
 5.  فرم مخصوص لاتین تکمیل گردد.
 6. برگ محاسبه هزینه ها ارائه شود.
 7. رسید مربوطه به منظور بررسی هزینه و بررسی اظهارنامه بین المللی ارائه گردد.

در جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراحل ثبت برند بین المللی به مقاله آن مراجعه نمایید.

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس برای راحتی شما مشتریان عزیز راه اندازی گردید.

آخرین نظرات کاربران

 • علی رسولی

  با سپاس فراوان از ثبت برند اینجانب.

 • سعید تقی زاده

  ممنون بخاطر پیگیری خوب پرسنل آراکس. 

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج