ثبت برند و یا علامت تجاری در حقیقت رکن اصلی کسب و کارمحسوب می شود و به منظور مداومت در تجارت بسیار مهم است . با ثبت برند تجاری محصولات و یا خدمات شما در بازار هدفمند می شوند و  این امر مانع از استفاده رقبا از نام و نشان تجاری شما می گردد. تضمینی بر کیفیت و خدمات میباشد .

برند چیست؟

به هر علامتی اعم از اسم،حرف،رنگ،شکل،رقم و.......که سبب متفاوت شدن محصولات و خدمات می گردد برند گفته می شود.

جهت مطالعه بیشتر و از نحوه و چگونگی ثبت برند می توانید به مقاله مراحل ثبت برند مراجعه نمایید .

لوازم آرایش چیست ؟

لوازم آرایشی شامل مواردی که در راستا  حفظ ظاهر صورت ،مو ، بدن یا بوی بدن انسان استفاده میشود.

لوازم آرایش شامل موارد استفاده گوناگون است، مانند: مواد آرایشی برای چشم و صورت، فر مو، رنگ مو، ژل و افشانه مو، لنزهای رنگی، کالا مربوط به نوزاد، روغن شستشو، کف وان (مایع ویژه وان)، نمک شستشو، کرم‌ محاظت‌کننده پوست، لوسیون‌ها (کرم‌های مایع)، پودرها، عطرها، رژ لب، لاک ناخن و…….

همانگونه که ذکر نموده ایم این کالا دارای تنوع زیادی می باشد و تمامی اشخاص جامعه روزانه  استفاده می نمایند لذا مواد آرایشی دارای رابطه مستقیمی با سلامت جامعه می باشد. و گزینش صحیح مواد آرایشی سالمی از اهمیت مهمی نزد اشخاص مطلع برخوردار است

در این بخش  که برند سازی و ایجاد اعتماد ازروش  برندی با کیفیت و نام بهتر  اهمیت خود را نمایان  می نماید و فعالان در زمینه تولید و ارائه این محصولات حساسیت زیادی نسبت به ثبت موفق و حفاظت و  مدیریت از آن نشان می دهند.

چگونه برند آرایشی و بهداشتی خود را ثبت کنید؟

موسسان در حیطه ی تولید و توزیع و یا فروش و تجارت در زمینه آرایشی و بهداشتی می توانند برندی در این زمینه طراحی و با  گزینش دسته برند خود در  حیطه ی آرایشی و بهداشتی آن را به ثبت برسانند.  شرکتی که برند دیگری را به ثبت برساند نمی تواند برند محصولات آرایشی را به ثبت برساند .

برای ثبت برند باید به اداره مالکیت معنوی مراجعه شود که در تهران واقع شده است. در این ارگان از شما مدارک و اظهارنامه ثبت برند را می خواهند و هزینه هایی باید برای ثبت پرداخت شود. سپس تقاضا  شما بررسی و پیگیری  خواهد شد.

در اغلب از مواقع برند به دلیل نداشتن شرایط ضروری ثبت نمی شود و برگشت داده می شود. چرا که برند یا استاندارد های لازم را ندارد و یا  رونوشت و تشابه  برندی داخلی و یا خارجی است و  مشکلاتی را با خود به وجود می آورد .

 اولین گام برای ثبت برند آرایشی ثبت آن است . راه های زیادی برای استعلام برند وجود دارد ولی همه انها قابل اعتماد نیستند.

گروه ثبتی آراکس با کارشناسان مجرب و متخصص در زمینه ثبت برند همراه و پشتیبان شما خواهند بود هم اکنون می توانید تماس بگیرید

 شرایط و ضوابط قانونی ثبت برند آرایشی

وفق مصوبه ی سوم اردیبهشت 1328 هیاًت وزیران، ثبت علائم برای هر یک از این موارد اجباری و مهم  است:

الف) داروهای اختصاصی مورد استفاده ی طبی
ب) مواد غذایی که در لفاف و ظروف خاص  عرضه می شوند.
ج)  آب های گازدار
ه) لوازم آرایش که برای گرفتن  مستقیم بر روی پوست انسان به کار می رود.

براساس این ماده ، تمام اجناس دارویی ، طبی و آرایشی، و مواد غذایی بیان شده در این بخش نامه ،اعم از آن که در داخل ایران ساخته و یا در خارج ساخته و وارد کشور شود و در بازار تحت نام معینی که بر روی برچسب آن زده می شود به معرض فروش قرار گیرد باید دارای علامت صنعتی یا تجاری ثبت شده بوده و در روی برچسب نکات زیر رعایت شود :

 • نام تجاری و  محل سازنده جنس با قید کشور  مرکز
 • کد ثبت علامت در ایران

مدارک لازم جهت ثبت برند آرایشی

 • اظهارنامه ثبت برند
 • نسخه اصلی یا رونوشت گواهی شده وکالتنامه ، در صورتی که درخواست توسط نماینده قانونی به عمل آید.
 • ارائه ده نمونه از علامت به صورت طراحی گرافیکی که با علامت  گرفته شده روی اظهارنامه یکسان بوده و ابعاد آن حداکثر 10 در 10 سانتی متر باشد.اگر ارائه علامت به صورت  طراحی گرافیکی نباشد ده نمونه  طرح از رونوشت یا تصویر علامت حداکثر در همین ابعاد و به طریقی که مرجع ثبت مناسب  معین نماید،ارائه خواهد شد.
 • درخواست کننده باید بر روی هر اظهارنامه یک نمونه طرح از علامت را چسبانیده و آن را امضاء نماید . نمونه سوم در موقع ثبت بر روی صفحه مربوط�� در دفتر ثبت و نمونه چهارم بر روی تصدیق ثبت الصاق می شود. علاماتی که برجسته یا گود در روی شیء نشان داده می شود بر روی کاغذ نفش خواهد شد. ابعاد نمونه نباید از ده سانتیمتر از هر طرف تجاوز کند. 

بر روی هر نمونه چسبانیده  شده به روش بالا مهر شعبه ثبت شرکت ها و علایم تجاری و اختراعات زده می شود به روشی که یک قسمت از مهر بر روی نمونه  بخش یگر برروی صفحه قرار گیرد.

در صورتی که مرجع ثبت نمونه علامت ارائه شده را مناسب تشخیص ندهد، تسلیم نمونه مناسب را درخواست می نماید.در هر حال،علامت باید به همان  طریق که درخواست و ثبت می شود استعمال گردد.

 • در صورت سه بعدی بودن علامت،ارائه علامت به صورت نمونه های گرافیکی یا تصویر دو بعدی روی برگه به طریقی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد که همان علامت سه بعدی را تشکیل دهند، ضروری  است.
 • مدارک مربوط به حق تقدم که باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود.
 • ارائه مدارک دال بر فعالیت در  زمینه مربوطه در صورت تشخیص مرجع ثبت.
 • نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و ارائه گواهی مقام صلاحیتدار،اتحادیه یا دستگاه مرتبط،در صورتی که ثبت علامت جمعی مورد تقاضا  باشد.
 • مدارک مثبت هویت درخواست کننده
 • قبض مربوط به پرداخت هزینه های قانونی
 • مدارک نمایندگی قانونی،در صورتی که درخواست توسط نماینده قانونی انجام شود .

در صورتی که درخواست کننده درخواست حق تقدم کرده باشد،هنگام تقاضای ثبت علامت باید درخواست خود را به همراه مدارکی که حاکی از این حق باشد،به مرجع ثبت تسلیم نماید.

این درخواست شامل موارد زیر می باشد
1- مورخ و شماره اظهارنامه اصلی
2- کشوری که اظهارنامه اصلی در آنجا تسلیم شده و یا در صورت منطقه ای یا بین المللی بودن اظهارنامه،اداره ای که اظهارنامه در آن جا تسلیم شده است.

مراحل ثبت برند آرایشی

اولین گام برای ثبت برند ، انتخاب نام برند است.بنابراین  ،بحث برند و  دسته های گوناگون اسم برند یکی از دسته های مهم و تاثیر گذار حتی در سطح بین المللی است .(  به خاطر آوریم ، جهت گزینش اسمی خوب  و شایسته می توانید با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.  مشاورین ما ، از نام پیشنهادی شما استعلام گرفته و شما را در انتخاب نام برند راهنمایی خواهند نمود) .
پس از گزینش نام برند، مراحل ثبت برند به  صورت زیر است

_ تکمیل فرم مربوطه در سامانه اداره مالکیت معنوی به نشانی http://iripo.ssaa.ir سایت مذکور   
این مراحل  و فرایند شامل اطلاعات مالک ، مشخصات دریافت کننده ابلاغیه ، بارگذاری شرایط اظهارنامه ، بازبینی کلیه ی اطلاعات و شرایط  بارگذاری شده برای حصول اطمینان از صحت اطلاعات ، پرداخت هزینه ثبت اظهارنامه می باشد.

– دریافت رمز اظهارنامه و کد پیگری و استعلام  
_ بررسی اولیه  توسط کارشناس مربوطه بعد از واریز هزینه اظهارنامه پرونده. ( پس از تکمیل اطلاعات در سامانه پاسخ ارگان امکان دارد یکی از سه وضعیت اخطار نقص و ایراد/  رد پرونده / آگهی نوبت اول باشد. در حالت آگهی نوبت اول یعنی ایرادی در اطلاعات وارد شده وجود نداشته و  باید نسبت به ارائه مدارک اقدام نمایید. )

– ارائه مدارک به اداره مالکیت معنوی
– پرداخت هزینه روزنامه رسمی اول
در صورتی که تا سی روز پس از انتشار آگهی نسبت به علامت مورد درخواست اعتراضی به عمل نیاید می توان نسبت به آگهی نوبت دوم  عمل نمود.

مدت اعتبار حمایت از علامت تجاری، 10 سال از تاریخ ثبت اظهارنامه در اداره مالکیت های صنعتی می باشد که هر 10 سال قابل تمدید است و چنانچه ظرف 10 سال تمدید نگردد و 6 ماه از تاریخ اعتبار گذشته باشد مالک گواهینامه باید جهت ثبت نام و علامت تجاری خود دوباره اقدام نماید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس برای راحتی شما مشتریان عزیز راه اندازی گردید.

آخرین نظرات کاربران

 • علی رسولی

  با سپاس فراوان از ثبت برند اینجانب.

 • سعید تقی زاده

  ممنون بخاطر پیگیری خوب پرسنل آراکس. 

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج