برند یک نام تجاری،علامت یا نمادی است که برای شناسایی محصولات یا خدمات فروشنده و متمایز و متفاوت کردن این محصولات یا خدمات رقبا به کار می رود.در واقع برند اسم یا عنوانی است که برای شناخت شخص حقیقی یا حقوقی می باشد و سبب شناسایی فروشنده یا سازنده می گردد.شرکت هایی که دارای برند هستند، می توانند محصولاتشان را از سایر محصولات متمایز و متفاوت  سازند و از روش برند کالا خود،برای گسترش و توسعه معروفیت و کسب درآمد بیشتر  عمل نمایند

ثبت برند به موجب قانون اختیاری است،در صورت  مواردی که دولت آن را اجباری نماید. در این صورت  ،علایم تجاری باید ثبت شوند تا شخص دارای حق انحصاری  و فردی شود.

اینگونه کلیه سود ومنفعت ،متعلق به شخص مالک  حق انحصاری و فردی می شود. اعتبار برند ثبت شده محدود به ده سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن است که در صورت لازم ،از طریق دادخواست و پرداخت هزینه قابل تمدید است.

ثبت برند و علامت تجاری به یکی از خواسته های مهم اقتصادی و اجتماعی شرکت ها و اشخاص مختلف و گوناگون حقیقی و حقوقی تبدیل شده است. برند ها پس از اینکه طراحی شدند و همه ابعاد ان برای شرکت بررسی شدند باید به ثبت برسند.

فراموش نکنید ثبت قانونی برند موفقیت برند را تضمین می کند ولی در صورتیکه برند و علامت تجاری را به ثبت نرسانید در هر زمان باید نگران شکست و از دست دادن برند خود باشید چرا که ممکن است برند به نام دیگری به ث��ت برسد و یا حتی از ان سو استفاده شودو شما به صورت قطع نمی توانید برندی را که ثبت نکرده اید از دست دیگران نجات دهید.

مراحل ثبت برند آنلاین

برای ثبت برند و علائم تجاری بصورت انلاین باید کلیه ی شرکت ها و افرادی که خواهان ثبت برند و علائم تجاری هستند ، ابتدا مدارک لازم را تهیه نموده و از هر کدام یک اسکن گرفته و به فایل کامپیوتر خود و یا یک حافظه کامپیوتری انتقال دهند و با رجوع به سایت مالکیت صنعتی عمل به ثبت نام در این سایت و درقسمت علائم تجاری نمایید .

همان طور که مشخص است مدارک برای ثبت برند برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت می باشد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدارک لازم ثبت برند لطفا به مقالفه آن رجوع کنید .

از قبل باید اظهارنامه ثبت برند توسط اشخاص متخصص تنظیم شود و سپس باید در مراحلی که درخواست بارگذاری هر یک از مدارک می شود مدرک لازم بارگذاری و اسکن  شود. در قسمت اول باید اظهارنامه بارگذاری شود و سپس باید اسم و مشخصات و ویژگی مالک برند اضافه شود.البته باید نوع برند هم مشخص شود که برند حقیقی است و یا حقوقی.

برند های حقیقی مختص افراد حقیقی هستند و باید اسم یک شخص به عنوان مالک برند وارد شود ولی برند های حقوقی  متعلق به شرکت ها و موسسات غیر تجاری هستند که باید نام یک نماینده به عنوان فردی که به نمایندگی از شرکت موارد ثبت را استعلام و پیگیری  می کند ارائه شود. برای این منظور اگر از وکیل استفاده می کنید بهتر است نام او به عنوان متولی بررسی و به امور ثبت برند وارد شود.

نام شخص حقیقی و یا وکیل فرد حقوقی به معنا این وارد می شود که برای ابلاغ و تماس های لازم برای ارائه مدارک و یا اصلاحیه های لازم با او تماس گرفته شودو جایی برای نگرانی در این خصوص که برند به نام او به ثبت برسد نیست.

در قسمت بعد باید طبقه برند تعریف شود. طبقه برند یعنی اینکه برند شما برای چه دسته کالا و یا خدماتی به ثبت خواهد رسید. برای این منظور یا باید کد محصول را بشناسید و یا از قسمت جستجو با درج نام محصول و یا خدمت کد را دریافت و به طبقه برند اضافه نمایید.

پس از آن باید سایر مدارک لازم را به مراتب درخواست بارگذاری نمایید. اگر موارد دیگر توسط وکیل لازم باشد در این قسمت می تواند برای شما اضافه نماید تا موفقیت ثبت برند را راهنمایی نماید.

نهایتا با وارد کردن مدارک صفحه ای به شما نشان داده می شود که باید کلیه ی اطلاعات و مدارک را پذیرش نموده و در صورتیکه جایی نیاز به اصلاح داشت اقدام به اصلاح نموده و اطلاعات را دوباره سیو نمایید.

پس از آن باید هزینه ثبت برند بصورت اینترنتی واریز شود . وقتی این مبلغ واریز شود شماره استعلام و رمز برای شما ارسال می شود تا بتوانید به واسطه این شماره در مراحل بعدی وضعیت ثبت برند خود را پیگیری و بررسی  نمایید.

مدت زمان ثبت برند

حدودا از زمان ثبت اظهارنامه دو تا سه ماه زمان لازم است تا برند بررسی و نتیجه ثبت برند بیان شود. نهایتا در صورتیکه برند با موافقت به ثبت برسد باید کلیه ی مدارکی که بارگذاری نمودید را به همراه چند  رونوشت و مدارک دیگر لازم به اداره مالکیت صنعتی برده و تشکیل پرونده دهید. در این مرحله ثبت برند نهایی خواهد شد و هزینه ثبت نهایی برند هم باید واریز شود.

پس از واریز مبلغ ثبت نهایی علامت تجاری باید پیش نویس ثبت برند در یک روزنامه کثیر الانتشار و روزنامه رسمی کشورنشر داده شود. برای این موضوع نیز باید در خواست کننده هزینه اگهی در روزنامه ها را بصورت الکترونیکی  پرداخت نماید. سپس برند نهایی می شود و پس از یک دوره 10 روزه باید برند مجددا در یک روزنامه اگهی شود که به اگهی دوم معروف می باشد و این هزینه را هم باید درخواست کننده گرفته نماید.

با گذشت ده روز کاری دیگر پس از اگهی دوم روزنامه باید یک نسخه رونوشت از اگهی دوم، یک نسخه رونوشت از اگهی اول ، یک نسخه رونوشت از درخواست ثبت اولیه و روزنامه های رسمی ثبت برند برای اداره مالکیت صنعتی اراده شود تا گواهی 10 ساله ثبت برند برای درخواست کننده قابلیت صدور دارد .

در هر مرحله در صورت ایراد در پرونده ها و یا درخواست و  با شماره ای که در سایت در هنگام بارگذاری اطلاعات وارد شده بود از طرف دبیرخانه ثبت مالیکت صنعتی تماس گرفته خواهد شد تا ظرف مدت  معینی برای اصلاح موارد عمل  شود. در صورتیکه این مدت به پایان برسد و  موارد اصلاحیه ارسال نشود عملا پرونده ثبت برند بسته خواهد شد و برای ثبت برند باید  به صورت تکراری عمل  شود.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس برای راحتی شما مشتریان عزیز راه اندازی گردید.

آخرین نظرات کاربران

 • علی رسولی

  با سپاس فراوان از ثبت برند اینجانب.

 • سعید تقی زاده

  ممنون بخاطر پیگیری خوب پرسنل آراکس. 

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج