علائم تجاری نشانی است که توانایی دارد محصولات تولیدی یا خدمات تحویل شده توسط یک فرد / کارخانه را از محصولات یا خدمات سایر کارخانه ها با اشخاص متمایز و متفاوت نماید.

مزایای ثبت علائم تجاری

قانونی شدن

نخستین مزیت و مهم ترین ویژگی و خصوصیاتی که برند برای شما دارد این می باشد که با ثبت برند در برابر قانون شناخته می شوید.مقصود از شناخته شدن این می باشد که هنگامی که شما برند خود را ثبت می کنید قادر می باشید از اشخاصی که از برند شما استفاده می نمایند شکایت نمایید و آن ها را وادار به عوض نمودن اسم و پرداخت خسارت نمایید.

ایجاد تمایز

علاوه بر اینکه ثبت برند برای شما سودمند می باشد می تواند برای مشتریان شما هم بسیار مفید باشد زیرا آن ها به راحتی و به سادگی قادر می باشند محصولات و خدمات شما را پیدا کنند و از آن استفاده نمایند.

بازاریابی

در دنیای امروز بازاریابی به یکی از ارکان اساس هر تجارتی تبدیل شده است.پایه و اساس کار بازاریابان معرفی و شناساندن و به شهرت رسانیدن محصولات یا خدماتی می باشد که این امر بدون ثبت برند ممکن و امکان پذیر نمی باشد.

نمایندگی

یکی دیگر از مواردی که مشوقی برای ثبت برند محسوب می شود حق امتیاز است. هنگامی که شما برند خود را به ثبت می رسانید، اجازه استفاده برای اشخاص ثالث نیز فراهم می شود. به همین دلیل شما می‌توانید حق امتیاز علامت تجاری خود را به افراد و یا شرکت های دیگر واگذار کنید تا هم به شهرت و اعتبار شما کمک کند و هم یک منبع درآمد مستقل و بدون هزینه ای برای شما باشد.

ایجاد دارائی

اگر برندی که انتخاب کرده اید بتواند در بازار ارزش و شهرت پیدا کند، خود برند به تنهایی می تواند یک دارائی ارزشمند به شمار رود. به این منظور که در آینده می توانید برند خود را به فروش برسانید و یا افرادی به نشانه اعتبار از نام آن در تجارت خود استفاده کنند تا برند خودشان شناخته تر شود و می تواند درآمدی مناسب برای شما ایجاد کند.

وام و سرمایه

یک برند ثبت شده می تواند اعتباری در مقابل دولت، بانک ها و سرمایه گذاران باشد. گرفتن وام و یا پیدا کردن سرمایه گذار وقتی می تواند برای شما اتفاق بی افتد که برند خود را به ثبت رسانده باشید. ثبت برند باعث می شود که قانون شما را به رسمیت بشناسد و همین امر می تواند به بانک ها و سرمایه گذارها این اطمینان را بدهد که تجارت شما می تواند قابل اعتماد و شناخته شده باشد.

مدارک لازم ثبت علامت تجاری

الف ) شخص حقیقی:

 1. رونوشت شناسنامه
 2. کارت ملی
 3. رونوشت کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
 4. رونوشت مجوز فعالیت (جواز تأسیس، پروانه بهره برداری، پروانه ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از ارگان های دولتی و مدیریتی

ب ) شخص حقوقی:

 1. رونوشت  شناسنامه
 2. رونوشت کارت ملی
 3. رونوشت روز نامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد)
 4. رونوشت جواز فعالیت (جواز تأسیس، پروانه بهره برداری، پروانه ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهایارگان های دولتی و مدیریتی )
 5. کارت بازرگانی (در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)

مراحل ثبت علائم تجاری

در خواست کنندگان جهت ثبت اظهارنامه ی علائم تجاری  باید با ورود به  سایت ی http://ip.ssaa.ir/BSigns/New.aspx اقدام به ثبت علائم تجاری  نمایند. این سایت  جهت ثبت علائم تجاری در نظر گرفته شده است و شما می توانید  بدون رجوع حضوری به اداره ی ثبت علائم تجاری ، نشان تجاری  را ثبت نمایید.

پاسخ اداره صرفاَ از روش  بخش استعلام و پیگیری  اظهارنامه و خلاصه پرونده قابل رویت است و کلیه نامه ها در خصوص اظهارنامه از طریق همین  سایت ، بخش ثبت انواع  تقاضا (رفع نقص،پرداخت حق الثبت،قابلیت تمدید،انتقال و ...امکان دارد .

می توانید برای اطلاعات بیشتر در زمینه مراحل ثبت علائم تجاری به مقاله آن مراجعه نمایید .

مدت اعتبار قانونی علائم تجاری

مدت اعتبار ثبت علائم تجاری ده سال از تاريخ تسليم اظهارنامه ثبت آن مي‌باشد. اين زمان  با  تقاضا مالك آن براي دوره‌هاي پشت سر هم ده ساله با پرداخت هزينه بیان شده ، قابل تمديد است‌. يك مهلت ارفاقي شش ماهه كه از پايان دوره شروع مي‌شود، براي پرداخت هزينه تمديد، با پرداخت جريمه  عقب افتاده ، درنظر گرفته مي‌شود. 

می خواهید بدانید تعرفه و هزینه های علائم تجاری به چه صورت است ؟ هم اکنون کلید نمایید بیشتر بدانید 

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس برای راحتی شما مشتریان عزیز راه اندازی گردید.

آخرین نظرات کاربران

 • علی رسولی

  با سپاس فراوان از ثبت برند اینجانب.

 • سعید تقی زاده

  ممنون بخاطر پیگیری خوب پرسنل آراکس. 

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج