منظور از علامت جمعی نشان،برچسب، کلمه یا هر علامت دیگری می باشد که نشان می دهد کالاهای تولید شده یا خدمات ارائه شده مربوط به اعضای یک سازمان یا اتحادیه خاص می باشد.به عنوان مثال وقتی علامت“ILWU” برروی پیراهنی باشد نشان دهنده این می باشد که این پیراهن از تولیدات اعضای یک اتحادیه بین المللی تولید کننده لباس می باشد و بدین صورت این پیراهن را از دیگر پیراهن ها متمایز و برتر می سازد.
ماده 30 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علامت های تجاری، در تعریف علامت جمعی مقرر نموده است: علامت جمعی یعنی هر نشان قابل رویتی که با عنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدا و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یا خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می کنند متمایز سازد.
تعریف دیگری که از علامت جمعی این است که :علامت جمعی علائمی می باشند که مربوط به انجمن هایی هستند که اعضا به دلیل برخی ویژگی ها و خصوصیات برجسته، خود را با این علائم معرفی می کنند و مانند انجمن های مهندسی، حسابداری و غیره. یک علامت جمعی می تواند تحت موسسه ای باشد که خود از آن علامت ، استفاده نمی کند بلکه اعضا از آن استفاده می کنند. در این صورت موسسه، معیارهای کیفی خاصی را مشخص می نماید و اعضا زمانی می توانند از این علامت جمعی استفاده نمایند که شرایط و معیارهای تعیین شده را رعایت نمایند.

ثبت عل��مت جمعی

حق استفاده انحصاری از یک علامت به کسی اختصاص دارد که آن علامت را طبق مقررات  قانون به ثبت رسانده باشد. ثبت کلیه موضوعات صنعتی اعم از علامت جمعی توسط اداره مالکیت صنعتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام می شود. علامت های جمعی در بخش ویژه ای در دفتر ثبت علائم، ثبت می شود.

علامت جمعی غیر قابل ثبت

علامت جمعی در موارد ذیل قابل ثبت نیست

 1. در صورتی که نتواند کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالاها و خدمات موسسه دیگر متمایز سازد.
 2. در صورتی که برخلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.
 3.  در صورتی که مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه در مورد مبدا جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن ها گمراه کند.
 4.  در صورتی که عین با تقلید نشان نامی، پرچم یا سایر نشان های مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمان های بین الدولی یا سازمان هایی که تحت کنوانسیون های بین المللی تاسیس شده اند بوده یا موارد مذکور یکی از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن که توسط مقام صلاحیتدار کشور مربوط یا سازمان ذی ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.
 5.  در صورتی که عین یا به طرز گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به موسسه دیگری در ایران معروف است.
 6. در صورتی که عین یا شبیه آن قبلاَ برای خدمات غیرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشزوط بر آن که عرفاَ میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد.
 7.  در صورتی که عین علامتی باشد که قبلاَ به نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود.

مدارک لازم جهت ثبت علامت جمعی

 1.  اظهارنامه ثبت علامت در دو رونوشت ارائه گردد. ( در اظهارنامه ثبت علامت جمعی، ضمن اشاره به جمعی بودن علامت ، نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده از آن نیز ضمیمه می شود).
 2.  ارائه ده نمونه از علامت به صورت گرافیکی که با علامت الصاق شده روی اظهارنامه یکسان بوده و ابعاد آن حداکثر ده در ده سانتی متر باشد.اگر ارائه علامت به صورت گرافیکی نباشد ده نمونه از کپی یا تصویر علامت حداکثر در همین ابعاد و به نحوی که مرجع ثبت مناسب تشخیص دهد ارائه خواهد شد.
 3.  در صورت سه بعدی علامت، ارائه علامت به صورت نمونه های گرافیکی یا تصویر دو بعدی روی برگه به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد که همان علامت سه بعدی را تشکیل دهند، الزامی است.
 4.  مدارک مربوط به حق تقدم که باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود.
 5. ارائه مدارک دال بر فعالیت در حوزه ذی ربط بنا به تشخیص مرجع ثبت ارائه گردد.
 6.  نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و ارائه گواهی مقام صلاحیت دار، اتحادیه یا دستگاه مرتبط ارائه گردد.
 7.  مدارک مثبت هویت متقاضی ارائه گردد.
 8.  رسیدی که به ����داخت هزینه های مربوط می شود ارائه گردد.
 9.  در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی صورت می گیرد نسخه اصلی نمایندگی ارائه گردد..

مطابق ماده 42 قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علامت های تجاری ، مالک علامت جمعی ثبت شده، باید اداره مالکیت صنعتی را از هرگونه تغیییر در علامت مطلع کند.

ثبت برند جمعی نیازمند مراحلی می باشد به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مراحل ثبت برند مراجعه نمایید.

در انتها خاطر نشان می شویم که متقاضیان محترم در صورت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای می توانند با گروه وکلای آراکس در ارتباط باشند.

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس برای راحتی شما مشتریان عزیز راه اندازی گردید.

آخرین نظرات کاربران

 • علی رسولی

  با سپاس فراوان از ثبت برند اینجانب.

 • سعید تقی زاده

  ممنون بخاطر پیگیری خوب پرسنل آراکس. 

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج