لوگو یا نشان تجاری با هدف ایجاد وجهه و تفاوت بین خدمات یک شرکت با شرکت دیگر و یک شخص حقیقی با دیگر اشخاص حقیقی استفاده می شود و به عنوان وسیله ای به منظور معرفی شدن محصولات یک شرکت در بازار استفاده می شود.

طبق قانون تجارت ایران به ثبت رسانیدن لوگو الزامی نمی باشد اما چنانچه لوگو ثبت گردید بایستی به وسیله دولت برای حفظ حقوق و مالکیت آن برای فرد ثبت کننده و صاحب برند حمایت گردد.

به دلیلی رقابت های زیادی که در موضوعات مختلف اقتصادی و تجاری در بین انواع شرکت های داخلی و خارجی وجود دارد بهترین شیوه این می باشد که لوگو ثبت گردد تا شخص یا اشخاصی از منافع و اعتبار آن به سود خود و ضرر مالک برند استفاده ننماید.

مراحل ثبت لوگو

برای آن که لوگو به ثبت رسانیده شود بایستی مراحلی سپری گردد که مراحل ثبت لوگو به شرح ذیل می باشد:

برای آنکه برندی به ثبت برسد بایستی مراحل قانونی آن درست و کامل سپری گردد.مطلوب می باشد کلیه این مراحل با نظر و دیدگاه مشاورین کاردان و باتجربه گروه وکلای آراکس سپری گردد تا جلوی هزینه های اضافی و دوباره کاری ها گرفته شود.

ورود و ثبت نام در سایت مالکیت معنوی و در قسمت ثبت علائم تجاری

برای این امر نخست بایستی مدارک را فراهم و آماده نموده باشید.پس از آن به سایت اداره مالکیت معنوی به آدرس sherkat.ssaa.ir مراجعه نمایید.این آدرس به اداره مالکیت صنعتی تعلق دارد اما در هنگام ورود به سایت در قسمت چپ سایت بایستی اداره مالکیت معنوی را انتخاب نمایید و وارد شوید.پس از آن درخواست خود را وارد می نمایید و همه مدارک و مستندات و ئاظهارنامه لوگو خود را در این قسمت طبق دستورالعمل ها وارد می نمایید.

در هنگام ورود اطلاعات در سایت اداره مالکیت معنوی به موارد زیر دقت نظر داشته باشید:

 1. اطلاعات فرد حقیقی و یا حقوقی که قرار است مالک لوگو باشد را باید وارد کنید.
 2. در قسمتی باید اطلاعات وکیل و یا نماینده شرکت را وارد نمایید که به دلیل نیاز برای ارسال رمز و ابلاغیه های احتمالی به او می باشد.
 3. طبقه کالا و خدمات باید به دقت انتخاب و متناسب با موضوع شرکت شما باشد. البته بعدا امکان تغییر این طبقات خواهد بود.
 4. در صورتیکه در قسمت ورود مدارک نیاز دارید مورد دیگری را هم بارگذاری کنید باید در قسمت ضمائم اختیاری این مدارک بارگذاری شود.
 5. هزینه های ثبت برند یا لوگو را باید اینترنتی پرداخت نمایید. بنابراین داشتن رمز دوم الزامی است.
 6. در پایان فرایند ثبت نام لوگو در سایت برای شما اطلاعات پیامک و همچنین کد پیگیری و شماره ثبت برند ارسال و نمایش داده می شود. حتما ان را یادداشت و ذخیره کنید تا در مراحل بعدی بتوانید از ان استفاده کنید.

مدت زمان بررسی و ارزیابی درخوات شما برای ثبت لوگو سه ماه از ورود اظهارنامه ممکن است طول بکشد.توجه داشته باشید که این زمان حداکثری می باشد.در نهایت بایستی با تایید درخواست شما پرونده تشکیل گردد که مطلوب است وکلای حقوقی گروه وکلای آراکس این کار را برای شما به انجام برسانند.

ثبت نهایی لوگو نیازمند پرداخت هزینه های نهایی و هم چنینی آگهی های ثبت لوگو دارد.بعد از نخستین چاپ و نشر آگهی لوگو در روزنامه رسمی دادگستری وروزنامه ای کثیرالانتشار زمانی یک ماه به برند اعطا می شود.در صورتی که در این مدت شخصی ادعا و شکایتی برای برند و لوگو شما نداشت تصدیق نامه ثبت برند شما به مدت 10سال صادر خواهد گردید.

بعد از آن در حدود هفته بعد آگهی دوم بایستی برای برند در روزنامه رسمی صادر گردد.پس از ده روز کاری با ارائه نسخه رونوشت تقاضای اولیه ثبت لوگو و روزنامه اول و دوم بایستی به منظور صدور پروانه ده ساله ثبت لوگو مبادرت گردد.این پروسه هم ممکن است دو تا سه روز زمان نیاز داشته باشد.

چه کسانی ممکن است در خصوص ثبت لوگو شما معترض شوند؟

به طور معمول سه دسته از اشخاص  امکان دارد لوگو شما را مورد اعتراض قرار بدهند.

 1. افرادی که برند و یا لوگو شما دقیقا مشابه و کپی از برند ان ها باشد.
 2. افرادی که لوگو یا برند شما شباهت زیادی با لوگو انها داشته باشد و ممکن باشد موجبات تداخل برند شما با مشتریان او را فراهم نموده و اعتبار برند او از دست برود.
 3. افرادی که مدعی مالکیت برند شما را دارند و معتقدند که برند قبلا توسط انها مورد استفاده بوده و یا کلا طرح برند از انها بوده و در واقع طرح به سرقت رفته باشد.

وجود نقص در پرونده لوگو

اگر نقصی در درخواست و پرونده شما برای ثبت لوگو دیده شود باید مطابق با راهنمایی و مشاروه کارشناسان حقوقی این مشکلات مرتفع شود و موارد اطلاع رسانی شود. این کار باید در زمان تعیین شده خود اداره مالکیت معنوی انجام پذیرد در غیر اینصورت اگر زمان از دست برود و یا در کل اظهارنامه ثبت لوگو رد شود امکان پیگیری دیگر نخواهد بود و باید مجددا و با رفع اشکالات ارائه شده برای ثبت لوگو اقدام شود.

در جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مزایای ثبت برند به مقاله آن مراجعه نمایید.

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس برای راحتی شما مشتریان عزیز راه اندازی گردید.

آخرین نظرات کاربران

 • علی رسولی

  با سپاس فراوان از ثبت برند اینجانب.

 • سعید تقی زاده

  ممنون بخاطر پیگیری خوب پرسنل آراکس. 

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج