اشخاصی که به تولید محصول و یا کالا و یا خدماتی می پردازند برای محصول و یا کالا تولید شده خود نامی را انتخاب کنند که توسط این نام در عرصه بازار شهرت کسبی پیدا کنند و در میان بازار و مصرف کنندگان شناخته شوند.

می توان گفت سرآغاز هر فعالیت و شروع کاری انتخاب و ثبت برند و لوگو می باشد در نتیجه میتواند مالک حق انحصاری آنرا داشته باشد و از ان استفاده نماید. متقاضیان می توانند در هر زمینه ای اعم از بازرگانی، تولیدی، فروشگاهی و یا خدمات به ثبت برند یا لوگو بپردازند. در صورتی که متقاضی ثبت برند در صنف خود هستید می توانید منحصرا برند مورد نظر خود را در اختیار داشته و اجازه کپی برداری از رقبای خود را سلب کنید.

مطابق قوانین و مقررات مصوبه علامت و یا لوگو که توسط مالک آن ثبت شود از تاریخ تسلیم اظهارنامه آن 10 سال اعتبار دارد .مالک آن ویا نماینده قانونی وی می تواند می تواند ثبت علامت را تا شش ماه پس از انقضای مدت اعتبار آن،هر ده سال یک بار تجدید نماید.

در این صورت حق استعمال انحصاری ده سال،با صاحب علامت خواهد بود و به همین طریق،هر تجدید ثبت،حق مزبور را برای ده سال دیگر تضمین می نماید. تقاضای تجدید ثبت علامت، باید در دو نسخه تنظیم و به امضای صاحب علامت یا قائم مقام یا نماینده قانونی او،برسد و نمونه علامت،در روی آن الصاق شود.

مدارک جهت ثبت لوگو

اشخاص حقوقی

 1. یک رونوشت از آگهی تاسیس،هر نوع تغییرات مانند تغییر نام،آدرس و تغییر مدیر عامل و هم چنین روزنامه تاسیس به همراه درج تغییرات ارائه گردد.
 2. یک رونوشت از مجوز های شرکت شامل پروانه بهره برداری و جواز تاسیس ارائه گردد.
 3. رونوشت کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیر عامل شرکت ارائه گردد.
 4. رونوشت شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت ارائه گردد.
 5. ارائه یک نمونه از علامت تجاری مورد تقاضاد در ابعاد 10*10 سانتی متر الزامی است.
 6. مهر شرکت ارائه گردد.

 اشخاص حقیقی

 1. رونوشت شناسنامه و کارت ملی متقاضی ارائه گردد.
 2. رونوشت جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت ارائه گردد.
 3. رونوشت کارت بازرگانی به نام متقاضی ارائه گردد.
 4. یک نمونه از علامت تجاری مورد درخواست در ابعاد 10*10 سانتی متر ارائه گردد.

زمان لازم برای ثبت لوگو

باتوجه به نوع در خواست متقاضی و مدارک ارائه داده شده آن مدت زمان برای ثبت لوگو متفاوت می باشد.یکی از موارد مهمی که که درموضوع ثبت لوگو بایدتوجه نتموداین است که تمام مراحل و مدارک تسلیم اظهارنامه کامل و صحیح و بدون ایراد باشد.بدینصورت که اگر در این موارد اشتباهی صورت گیرد مدت زمان طولانی را از دست خواهید داد.مراحل تنظیم و ارسال الکترونیکی اظهارنامه در زمان پیگیری در سامانه اعلام می گردند به شرح زیر می باشند: 

پس از ارسال اظهارنامه و دریافت رمز اظهارنامه بین 24 الی 48 ساعت زمان نیاز است تا اظهارنامه ی درخواستی به اصطلاح طبقه بندی شود و سپس مراحل بعدی آن به صورت زیر انجام پذیرد.

بعد از این که از زمان ثبت لوگو اطلاع پیدا کردید اولین سوال در ذهن شما ایجاد می شود که هزینه پرداختی به چه صورت است.

مراحل ثبت لوگو

1.کارتابل کارشناس ثبت برند

همان طور که مراحل ثبت اظهارنامه رادر وب سایت اداره مالکیت صنعتی به پایان رساندید این اطلاعات توسط کارشناسان مورد بررسی خواهد گرفت . کارشناسان پرونده را از لحاظ تکمیل بودن مدارک ارسالی و هم چنین عدم نقص در اطلاعات بررسی می نمایند. و در صورت مشاهده هرگونه مغایرت در اظهارنامه با مستندات ابرازی ،نسبت به رد یا اعلام نقص پرونده اقدام خواهد نمود.

در مورد مدت زمان بررسی نتیجه ثبت لوگو باید گفت این مدت زمان بررسی کارشناسان در مورد ثبت بستگی به تعداد پرونده های موجود در کارتابل آنها دارند . شایان ذکر است که تعداد پرونده های موجود در کارتابل کارشناس در سامانه قابل مشاهده است.

2. کارتابل کارشناس مسئول ثبت برند

در حین بررسی وقت به پرونده ایراد و نقصی نداشته باشد به کارشناس مسئول داده می شود که کارشناس مسئول این پرونده را در مورد امکان و یا عدم امکان ثبت لوگو بررسی های لازم را انجام می دهد.این بررسی ها شامل استعلام از سابقه ثبت قبلی و یا کپی برداری و یاتشابه آن باسایر لوگو ها  می باشد. که در صورت وجود موارد فوق ثبت آن رد خواهد شد و در صورت تشابه چند کلمه ای با برندی دیگر نیاز است پرونده به رئیس اداره ارجاع داده شود تا ایشان در مورد آن نظرات خود را اعمال نمایند.

3.کارتابل رئیس اداره ثبت برند

باتوجه به موارد ذکر شده رئیس اداره در مورد ثبت لوگو زمانی رأی خود را می دهد که نیاز به دستور آن باشد.در نتیجه ثبت لوگو و یا برند نیاز مند دستور رئیس اداره می باشد ،یعنی تشخیص اینکه لوگو و یا برند به ثبت برسد و یا نرسد طبق دستور ایشان خواهد بود.در نتیجه در صورت تایید پرونده،آگهی نوبت اول منتظر می شود.

در نتیجه باتوجه به این مراحل ذکر شده زمان مورد نیاز ثبت لوگو ویا برند بستگی به پروندههای موجودی در کارتابل کارشناسان و رئیس اداره دارد.اما به طور کلی و با توجه به تجارب به دست آمده در این زمینه می توان گفت حدود 45 روز الی 2 ماه زمان برای طی مراحل ذکر شده نیاز می باشد.

باتوجه به طولانی بودن زمان تا رسیدن به آگهی نوبت اول و یا رد پرونده (به دلایل مختلف) باید توجه داشت که ارسال اظهارنامه و مستندات مربوط به آن بدون نقص و کامل باشد هم چنین مهم ترین نکته در مورد ثبت برند نیز نباید فراموش شود و آن این است که عنوان برند درخواستی باید طوری انتخاب شود که احتمال رد آن به دلیل تشابه بسیار پایین باشد.

هزینه ثبت لوگو

 1. هزینه ی واریزی بر حسب حقیقی یا حقوقی بودن متقاضی ثبت علائم تجاری متفاوت می باشد.
 2. علاوه بر هزینه های واریزی ،هر علامت تجاری چاپ دو آگهی در روزنامه ی رسمی کشور را نیز دارد که با توجه به تعداد خطوط و ابعاد علامت تجاری و سیاه سفید یا رنگی بودن آن هزینه خواهد داشت که معمولاَ هزینه ی هر روزنامه ی رسمی بالای یکصد هزار تومان می باشد.
 3. در مورد متقاضیان خارجی که در اجرای مقررات کنوانسیون پاریس،تقاضاهای خود را مستقیماَ تسلیم مرجع ثبت(اداره ثبت علائم اداره کل مالکیت صنعتی)می نمایند،می بایست معادل ارزی مبلغ ریالی تعیین شده در جدول هزینه ها را مطابق نرخ رسمی بپردازند.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان گروه وکلای آراکس در ارتباط باشید و از تجربیات آن ها بهره مند شوید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس برای راحتی شما مشتریان عزیز راه اندازی گردید.

آخرین نظرات کاربران

 • علی رسولی

  با سپاس فراوان از ثبت برند اینجانب.

 • سعید تقی زاده

  ممنون بخاطر پیگیری خوب پرسنل آراکس. 

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج