ما در این مقاله می خواهیم درباره شرایط ثبت علامت تجاری مطالبی را ارائه نماییم،اول به تعریف علامت تجاری می پردازیم سپس شرح مختصری از شرایط علامت تجاری برای شما توضیح می دهیم.

علامت تجاری چیست؟

منشأ ثبت علامت تجاری از زمانی برمی گردد که صنعت گران و هنرمندان در زمان های قدیم مهر خود را بر روی آثار و رویکردهای خود حک می کردند و آنها را بنام خودشان می زدند. در نتیجه در طی این سالها و سپری کردن سیر تکاملی این صنعتگران و تولیدکنندگان اقدام به ثبت قانونی علامت تجاری خود کرده اند . می توان گفت فواید بسیاری در ثبت علامت تجاری وجود دارد.

بنابراین می توان گفت علامت تجاری یک نشان یا عبارت و یا کلمه و ترکیبی از این قبیل است که مشخص کننده خدمات و یا محصولات تولید کننده اشخاص حقیقی و یا حقوقی می باشد . دلیل اینکه ثبت این علامت حائز اهمیت است این است که وجه تمایز بین کالا ها و خدمات و یا محصولات را بیشتر نمایان سازد.

می توان گفت از موارد مهم دیگر شناخت بیشتر در عرصه بازار و ارائه به مصرف کننده می باشد .در نتیجه با ثبت علامت تجاری به مصرف کننده کمک کرده تا کالا و یا محصولات خود را از بین محصولات دیگر شناسایی کرده و انتخاب بهتری با کیفیت ترداشته باشد .هم چنین با رضایتی کامل از آن محصول و یا کالا علامت تجاری را در ذهن خود بسپارد.

 شرایط ثبت علامت تجاری

 1. حق استعمال ��نحصاری منحصر بفرد و مختص کردن ، ممتایز بودن از سایر کالاها و یا خدماتت و یا محصولات.
 2. دارا بودن کیفیت بهتر و امتیازات ویژه کالا و یا محصولات در بین مصرف کنندگان.
 3. موازی با موضوع فعالیت و نوع کالا و یا محصولات باشد و خواندن و به ذهن سپردن آن برای مصرف کننده مشکل نباشد آسان و کوتاه باشد. 
 4. باتوجه به قوانین قابل ثبت باشد که بتوان از حمایت های قانونی برخوردار باشد و کپی و یا مشابه علامت های ثبت شده قبلی نباشد از ابتکاری خاص و خلاقیت استفاده شود.

شرایط لازم برای ثبت علامت تجاری

همان طور که در تعریف علامت تجاری گفته شده است،علامت تجاری از نشانه و یا نوشته و یا شکل / تصویر و... مواردی از این قبیل گفته می شود که ابتکاری و ایده نو و باتوجه به عدم سابقه قبلی ،منحصر بفرد باشد و بتوان مطابق با قوانین تعیین شده آن را به ثبت رساند . شرایط کاملتر پذیرش ثبت علامت تتجاری را ذیل نام برده می شود:

 1. عدم استفاده از واژه های عام و آسان و ساده . مانند : شیرین ، شکلات ، اسب و...
 2. عدم استفاده از واژه های توصیفی،شیرین،ترش،شور ،پاک ،....
 3. ایده جدید و ابتکارانه باشد.
 4. اهمیت به انتخاب مصرف کنندگان از موارد یمهمی است در نتیجه نباید این علامت به گونه ای باشد که گمراه کننده باشد و از ماهیت و کیفیت و مبدأ و... محصول و یا کالا دور باشد.
 5. باید مطابق با قوانین جمهوری اسلامی و فرهنگ ایرانی و موازی با عقاید ایرانی باشد . نباید مغایرتی با این موارد باشد.
 6. عدم استفاده از نماد ها و پرچم ها و نشانه های بین المللی و یا علائم های سلطنتی و یا خارجی و...
 7. وجه تمایز بین محصولات و کالاها را به درستی معین کند . تفاوت بین محصول و کالاها ی رقبا را از یکدیگر نمایان سازد.

و سایر موضوعاتی که بنا بر تشخیص اداره مالکیت صنعتی می تواند به عنوان برند مقبول باشد.

مراحل تسلیم اظهارنامه ثبت علامت تجاری

مطابق ماده 2 آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات،طرح های صنعتی و علائم تجاری :جهت ثبت علامت تجاری الزامی است که اظهارنامه علامت تجاری در مرجع آن ثبت نماید.

مراحل ثبت اظهارنامه در ذیل بیان شده است

اظهارنامه ثبت علامت  باید حاوی نکات زیر باشد:

1.اسم،شماره ملی،نشانی،کدپستی،تابعیت و سمت متقاضی و درصورتی که متقاضی شخص حقوقی است ذکر نام،نوع فعالیت،اقامتگاه،محل و شماره ثبت، تابعیت،مرکز اصلی و عنداللزوم هرگونه شناسه دیگر آن الزامی است.

2.اسم،شماره ملی،نشانی،کدپستی نماینده قانونی متقاضی درصورت وجود.

3. تاریخ، محل و شماره اظهارنامه یا گواهی نامه علامت در خارج، درصورت درخواست حق تقدم.

الف- کارشناسان مرجع سازمان مالکیت صنعتی بعد از 30 روز ،اظهارنامه ارسال شده را بر اساس تاریخ وصول مدارک ضمیمه شده و از لحاظ ماهیت شکل و ظاهر و هماهنگی و هم چنین طبقه فعالیتی و مطابق با آیین نامه مورد بررسی قرار می دهند.

سپس باتوجه به بررسی های انجام شده اگر در این پرونده ایرادات و نواقصی مشاهده شود ،مرجع ثبت موارد قابل اصلاح را به صورت مکتوب به متقاضی اعلام می کند با توجه به مهلت تعیین شده اقدام به رفع نقص نماید.

درصورتیکه متقاضی در مهلت مقرر قانونی به هر علتی نتواند نقایص اعلامی را رفع نماید، مرجع ثبت اظهارنامه را رد و مراتب را کتباً با ذکر علت یا علل رد به متقاضی ثبت ابلاغ خواهد کرد.

در صورتی که متقاضی نتواند در زمان تعیین شده موارد نقص را اصلاح نماید در نتیجه مرجع اظهارنامه درخواست را لغو کرده و هم چنین علل رد را به متقاضی اعلام می کند .

تبصره – مهلت رفع نقص برای متقاضیان ایرانی تا ۳۰ روز و برای متقاضیان مقیم خارج از کشور تا ۶۰ روز از تاریخ ابلاغ محاسبه می‌شود.

مدارک ثبت علامت تجاری 

1.اظهارنامه از طریق اینترنتی ارائه گردد.
2.مدارک مثبت هویت متقاضی.
الف) اشخاص حقیقی:رونوشت شناسنامه و رونوشت کارت ملی.
ب) اشخاص حقوقی:آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت رونوشت شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء.
3.مدارک نماینده قانونی:چنانچه تقاضا توسط نماینده قانونی(وکیل،دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ....) صورت می گیرد مدارک آن ضمیمه گردد.
10.4 نمونه گرافیکی یا رونوشت یا تصویر از علامت درخواستی حداکثر در ابعاد ده در ده سانتی متر.
5.در صورتی که علامت به صورت سه بعدی می باشد ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند الزامی است.
6.ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط.
7.استفاده از حق تقدم:در صورتی که متقاضی ثبت بخواهد به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم(حداکثر 6 ماه)استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم کنند.
8.رونوشتی از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و تاییدیه مقام صلاحیت دار ارائه گردد.

نکته:در صورتی که در تصویر علامت یا نام مورد نظر شما جهت ثبت کلمه یا حروف لاتین استفاده نشده باشد،ارائه ی کارت بازرگانی الزامی نخواهد بود.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با گروه وکلای آراکس در ارتباط باشید و از تجربیات آن ها بهره مند شوید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس برای راحتی شما مشتریان عزیز راه اندازی گردید.

آخرین نظرات کاربران

 • علی رسولی

  با سپاس فراوان از ثبت برند اینجانب.

 • سعید تقی زاده

  ممنون بخاطر پیگیری خوب پرسنل آراکس. 

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج