علامت تجاری عبارت است از هر علامتی اعم از نقش،تصویر،رقم،حرف،عبارت،مهر،لفاف و غیر آن که به منظور امتیاز و تفکیک محصول صنعتی،تجاری یا فلاحتی انتخاب می گردد.این امکان وجود دارد که یک علامت تجاری به منظور تفکیک امتیاز محصول جماعتی از کشاورزان یا ارباب صنعت و یا محصول یک شهر و یا یک ناحیه از مملکت انتخاب گردد.
از مطلب فوق اینگونه استنباط می شود که نوع علامت جنبه حصری ندارد بلکه با عنایت به نوآوری اشخاص به منظور شناسایی محصولات واحدهای تولیدی،صنعتی یا خدماتی مانند حمل و نقل زمینی،هوایی یا دریایی به صورت کلمات،حروف،ارقام،تصاویر اشخاص عادی یا دانشمندان باشد.
ثبت علامت های تجاری اختیاری است ، زیرا ثبت علامت ها موجب می شود که صاحب علامت از حمایت قانون برخوردار شود، بنابراین لزومی برای اجباری کردن آن از طرف قانونگذار به نظر نمی رسد. به سبب تبصره ماده 1 قانون ثبت علامت ها و اختراعات : دربرداشتن علامت تجاری اختیاری است مگر در مواردی که دولت آن را الزامی قرار دهد مطابق ماده 2 قانون ثبت علامت ها و اختراعات : حق استعمال انحصاری علامت تجاری تنها به منظور کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رسانیده باشد.
بنابراین کسی که علامت تجاری خود را به ثبت نرسانیده است قادر نمی باشد از حمایت قانونی برخوردار گردد.

برخی از علامت ها قابلیت به ثبت رسیدن را دارند که به شرح ذیل می باشند اما برخی از علامت ها این قابلیت را ندارند به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه به مقاله علائم تجاری غیر قابل ثبت مراجعه نمایید.

علائم تجاری قابل ثبت

علاوه بر این که علامت تجاری بایستی با دیگر علامت های تجاری تفاوت داشته باشد و با نوع و جنس کالا هم ارتباط تنگاتنگی نشان بدهد بلکه بایستی همراه با نوآوری و ابتکار طراحی و ترسیم شود و از اسم های عام و گمراه کننده در علامت استعمال نگردد به عنوان مثال کلمه شیرینی به منظور نوعی خاصی از شیرینی مانند دانمارکی و ناپلئونی نمی تواند به عنوان علامت تجاری انتخاب گردد مگر در صورتی که این کلمه همراه با علامت ها و شکل های دیگر مجموعه ای را تشکیل دهند که به عنوان علامت تجاری آن شیرینی خاص به کار می رود.

الف- جدید بودن علامت تجاری

منظور این می باشد که علامت مورد استفاده بر روی محصول که برای ثبت ارائه می شود، از حیث شکلی باید جدید بوده و سابقه ثبت و استعمال توسط دیگران را نداشته باشد. در علایم مرکب در اجزاء دو علامت مرکب از یک کلمه مشابه استفاده شده باشد و اجزای دیگر یکسان و مشابه نباشند ، به نحوی که جزء مشترک و مشابه دو علامت میان صاحبان آن ها موجبات اختلاف و دعوی را فراهم سازد. شایان ذکر است که با عنایت به جدول طبقه بندی کالا ، هر گاه برای نوعی کالای مشخص علامتی از طبقه ای خاص استفاده شود ، شخص دیگری که پس از انتخاب علامت مذکور بخواهد برای کالای خود از نوع مشابه از طبقه مزبور و از همان علامت قبلی استفاده کند ، با ممنوعیت استفاده و ثبت علامت مواجه خواهد شد.

ب-  ابتکاری بودن علامت تجاری

از خصوصیات دیگر علامت تجاری قابل ثبت ، ابتکاری بودن آن است، یعنی علامت باید توام با طراحی و ظرایف شکلی باشد. اگر علامت ساده باشد و با خود جنس اشتباه شود از محصول عرضه شده در بازار حمایت نمی کند و آثار خوب تجاری یک علامت ابتکاری را در برنمی گیرد. از طرفی دیگر ، ابتکاری بودن علامت تجاری ایجاب می کند اسامی عام ( مانند کلمه شکر ) به عنوان علامت انتخاب نشود، و بالاخره اینکه به کار بردن خطوط هندسی به شکل لوزی یا دایره و نیز انتخاب ارقام که نشانگر کیفیت جنس باشد، جنبه ابتکاری ندارد ولی اگر ارقام مورد استفاده با نوع کالا متمایز باشد برای استفاده به عنوان علامت، خالی از اشکال خواهد بود.

ج-  عدم ایجاد اشتباه در نظر مشتری

علامت تجاری نباید طوری ترسیم گردد که در نظر مشتری ایجاد اشتباه کرده و وی را در تشخیص و تمییز علایم تجاری دیگر که قدری با هم مشابهت دارند، دچار سردرگمی و انتخاب نادرست کند. ایجاد اشتباه در نظر مشتری گاه ممکن است با انتخاب نام منطقه ای خاص به عنوان علامت تجاری برای کالایی مشخص که در اصل بین کالا و آن منطقه ارتباطی وجود ندارد ، صورت پذیرد به نحوی که مصرف کننده به خیال این که کالا متعلق به آن منطقه می باشد درباره نوع و مبدا جنس دچار اشتباه شده و در انتخاب و خرید کالا گمراه گردد.

در صورت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای با مشاوران و کارشناسان گروه وکلای آراکس تماس حاصل نمایید.

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس برای راحتی شما مشتریان عزیز راه اندازی گردید.

آخرین نظرات کاربران

 • علی رسولی

  با سپاس فراوان از ثبت برند اینجانب.

 • سعید تقی زاده

  ممنون بخاطر پیگیری خوب پرسنل آراکس. 

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج