به اسم،حرف،نشانه،اصطلاح،طرح و یا ترکیبی از آن ها که جهت معرفی و شناساندن کالاها و خدمات یک فروشنده یا گروهی از آن ها از محصولات رقبا به کار می رود برند گفته می شود.

برند چیست؟

به صورت کلی برند جهت شناسایی و شناساندن جنس از نظر کیفیت کاربرد دارد و به بیان دیگر برند ابزاری می باشد که در برابر رقابت تجاری بازرگان با متوسل شدن به آن کالا و اجناس خود را به خریدار عرضه می دارد و در واقع مرغوبیت و کیفیت کالای خود را ضمانت می نمایند و در نهایت برند نشانه ای می باشد که خریدار به کمک آن سازنده جنس و کمیت و کیفیت کالا را در ک می کند و بدین ترتیب همان کالایی را خریداری می نماید که دربردارنده برند مورد نظر می باشد.

علاوه بر اینکه ثبت برند تجاری شرکت سبب ایجاد وجه تمایز میان کالا و خدمات یک تولید کننده با تولید کننده دیگر می گردد مزایای دیگری در بر دارد که گروه وکلای آراکس در این مقاله برآنست تا در خصوص مزایای ثبت برند تجاری شرکت مطالبی را ارائه نماید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

ثبت قانونی یک نام تجاری ، برای آن حمایت قانونی فراهم می کند و سبب حفاظت  از آن در برابر سوء استفاده کنندگان و متقلبان و تقلید کنندگان از برند می شود.

مزایای ثبت برند

 1. ثبت برند سبب حمایت قانونی و حفاظت در مقابل سوء استفاده کنندگان و متقلبان می شود.
 2. ثبت برند برای خدمات، محصولات و شرکت شما شهرت را به ارمغان می آورد.
 3. ثبت برند سبب تشویق شرکت ها به سرمایه گذاری بیشتر در کیفیت و بهبود کالا می شود.
 4. تضمین تشخیص محصولات از یکدیگر توسط مشتریان با ثبت برند محقق می شود.
 5. ثبت برند سبب تمایز محصولات شرکت ها از یکدیگر می شود.
 6. حق استعمال انحصاری از برند با ثبت آن محقق می شود.
 7. نقل و انتقال علامت تجاری ثبت شده تنها با ثبت آن ممکن می شود.
 8. ثبت برند شرایط امکان دریافت وام را فراهم می کند.
 9. امکان اعطای نمایندگی برند با ثبت آن امکان پذیر می باشد.
 10. ثبت برند ابزاری برای بازاریابی شرکت و ایجاد وجهه عمومی می باشد.
 11. با ثبت برند ارزش افزوده سهام و افزایش درآمد شرکت برای سهامداران ایجاد می شود.
 12. اجازه استفاده از برند توسط اشخاص ثالث با ثبت برند ممکن و امکان پذیر می گردد.

قابل ذکر است که برخی از برند ها قابلیت به ثبت رسیدن را ندارند در جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص علائم تجاری غیر قابل ثبت به مقاله آن مراجعه نمایید و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

مراحل ثبت برند

برای ثبت برند نخست بایستی به پایگاه اینترنتی مالکیت صنعتی (قسمت ثبت علائم تجاری) به نشانی http://iripo.ssaa.ir   مراجعه نمایید و اظهارنامه ثبت برند را در سامانه تکمیل کنید. در این پایگاه اینترنتی، یک لینک ثبت نام وجود دارد که باید بر روی آن کلیک نمایید. سپس وارد اولین مرحله ثبت نام شوید و مراحل ثبت نام  را به ترتیب ذیل گام به گام طی نمایید. مراحل ثبت نام برند به قرار ذیل است :

انتخاب نوع اظهارنامه.

 1.  تکمیل مشخصات مالک (اطلاعات شخص حقیقی یا حقوقی را وارد نمایید ودر صورتی که شخص از وکیل یا نماینده قانونی استفاده می کند مشخصات او را نیز قید نمایید)
 2. بارگذاری مدارک ذکر شده ( مدارک مورد نیاز را باید برای ثبت اینترنتی اسکن کرد)
 3.  بررسی دوباره و تایید اطلاعات و مدارک.
 4.  پرداخت هزینه ثبتی از طریق اینترنت.
 5.  دریافت شماره اظهارنامه و رمز از طریق تلفن (بعد از اتمام مراحل ثبت نام و تکمیل آن، سیستم نام کاربری، کلمه عبور و کد رهگیری را به شخص می دهد)

سپس نوبت به امضای نسخه تایید شده می رسد که فرد باید یکی از نسخه ها را با مدارکی که قبلا برابر با اصل شده اند، همراه با فیش به آدرس مرکز ارسال نماید.
بعد از تکمیل اظهارنامه و ارائه مدارک ،کارشناس مربوطه رسیدگی نهایی کرده و نتیجه را اعلام می نماید.نتیجه ممکن است ثبت برند و یا رد آن  باشد.چنانچه ایرادی وجود نداشته باشد بعد از انجام رسیدگی و تایید ثبت،مراتب ثبت و واریز مبلغ نهایی به متقاضی اطلاع داده می شود.سپس از طریق سایت در روزنامه رسمی قوه قضاییه اعلام می شود و بعد از طی یک ماه وارد پرونده در سایت اداره مالکیت صنعتی ��ی گردد.
شایان ذکر است،ب��د از تهیه ی مدارک و ثبت در سامانه، باید درخواست خود را از طریق سایت سازمان ثبت اسناد و املاک برند مورد در خواست برای ثبت در صورت احراز شرایط فوق الذکر در روزنامه رسمی کشور منتشر می شود و چنانچه ظرف مدت سی و یک روز از انتشار آگهی�� دعوی یا اعتراضی از طرف اشخاص ذی نفع به عمل نیاید اداره ثبت علامت مورد تقاضا را به نام متقاضی در دفتر مخصوص به ثبت رسانیده و گواهی ثبت را به درخواست کننده تسلیم می نماید.

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس برای راحتی شما مشتریان عزیز راه اندازی گردید.

آخرین نظرات کاربران

 • علی رسولی

  با سپاس فراوان از ثبت برند اینجانب.

 • سعید تقی زاده

  ممنون بخاطر پیگیری خوب پرسنل آراکس. 

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج